Systém S.A.W.E.R. začal vyrábět vodu

7. 8. 2018

Vědci Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT oživili v Buštěhradu v laboratoři simulující pouštní podnebí zařízení vyrábějící vodu ze vzduchu. Systém S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources) je v mobilní verzi o velikosti lodního kontejneru schopen vyprodukovat sto litrů vody denně – kapacita technologie integrované do národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji by měla být pětinásobná.

„Náš systém je unikátní v tom, že chceme, aby byl efektivní a autonomní,“ uvedl vedoucí projektu doc. Tomáš Matuška z ČVUT UCEEB, „pomůže nám v tom i náš patentovaný zasklený hybridní fotovoltaicko-tepelný solární kolektor, který vyrábí z jedné plochy elektřinu i teplo.“

Systém S.A.W.E.R. obsahuje i další české patenty a inovace – včetně původních postupů pěstování podpovrchových kultur, z nichž mohou i v pouštním písku růst užitkové plodiny, a které již úspěšně testuje Botanický ústav Akademie věd v Průhonicích.

„S.A.W.E.R. bude funkční ukázkou českého vědeckého a průmyslového potenciálu, což je původní smysl Světových výstav,“ dodává generální komisař účasti ČR na EXPO 2020 Jiří František Potužník, „a nabídne původní řešení, jak získávat vodu i tam, kde to jinak není možné.“

Do konce roku 2018 by měl být kontejner s mobilní verzí systému S.A.W.E.R. převezen do Spojených arabských emirátů a postupně vyzkoušen v poušti i na dubajském výstavišti. Do konce roku by Česká republika měla také převzít pozemek v zóně Sustainability a začít se stavbou národního pavilonu. EXPO 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021 a má ho navštívit na 25 milionů lidí.

Fotogalerie