České firmy, které zářily na EXPO v minulosti, nechyběly ani v Dubaji

31. 3. 2022

Na první Všeobecné světové výstavě v arabských zemích EXPO 2020 v Dubaji se úspěšně předvedly firmy, které se na českých expozicích podílely již v minulosti: Petrof, Plzeňský Prazdroj nebo Škoda. Nástroje Petrof získaly zlatou medaili už v roce 1935 v Bruselu a v témže městě za koncertní křídlo Mondial i na legendární EXPO 1958, kde Česká republika získala i vůbec nejvyšší ocenění – Zlatou hvězdu za nejlepší pavilon.

„Světové výstavy pro nás byly vždy nesmírně důležité a společnost Petrof získala historicky nespočet ocenění“, říká Ivana Petrofová, ředitelka Muzea Petrof. „Za světový průlom však považujeme rok 1958, kdy naše společnost získala v období po druhé světové válce zlatou medaili na Všeobecné světové výstavě EXPO v Bruselu“, vzpomíná vnučka Antonína Petrofa.

Plzeňský Prazdroj pak doslova zářil na EXPO 1937 v Paříži, kde se české pivo čepovalo přímo nad Seinou v prosklené restauraci, která byla nepřehlédnutelnou součástí českého pavilonu dle návrhu Jaromíra Krejcara, považovaného za předchůdce Hi-Tech architektury. A na EXPO v Dubaji, tedy v emirátu se střízlivým přístupem ke konzumaci alkoholu, se v závěru výstavy vytočilo v pivní restauraci Bohemia na 700 velkých piv denně.

„Plzeňský Prazdroj letos slaví výročí 180 let od vzniku zlatého plzeňského ležáku. Osobně si myslím, že je velkým úspěchem udržet si takto dlouho srdce spotřebitelů a zároveň oslovovat ve světě ty nové. K tomu je ideální právě český pavilon na Světových výstavách“ říká Luděk Baumruk, Global Brand Director Plzeňského Prazdroje. „Je nám velkou ctí, že Plzeňský Prazdroj i dnes inspiruje další sládky, aby vařili piva plzeňského typu,“ dodává Baumruk.

Společnost Škoda pak vystavovala na obou zmíněných Světových výstavách – jakkoli exponáty prezentovaly především produkci Škoda Plzeň, v katalozích se objevily i vozy mladoboleslavské Škodovky. A v emirátu, který se za padesát let proměnil z rybářské vesnice ve světovou megapoli díky ropnému bohatství, si sebevědomou premiéru v zemích Zálivu odbyl elektromobil Škoda Enyaq iV. Tedy vůz, který už ropné produkty nepotřebuje.

„Jako partner českého zastoupení na výstavě EXPO 2020 v Dubaji jsme měli příležitost prezentovat naši společnost celosvětovému publiku na mezinárodní scéně. Heslo „Connecting Minds, Creating the Future“ společně se zaměřením výstavy na udržitelnost a mobilitu dokonale koresponduje s firemní strategií NEXT LEVEL – ŠKODA STRATEGY 2030“, říká Martin Jahn, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO.

Automobil ENYAQ iV je prvním plně elektrickým SUV české automobilky, který se zákazníkům dodává s uhlíkově neutrální bilancí. Kromě toho obsahuje šedesát procent recyklovaného hliníku, čtyřicet procent oceli, dvacet procent skla a přes třináct kilogramů použitých plastů. A Škoda Auto už testuje i nové výplně plastových dílů: z vláken cukrové řepy.

„My jsme téma udržitelnosti, tedy téma zóny, kde stojí český pavilon, vzali vážně,“ konstatuje generální komisař české účasti na EXPO Jiří František Potužník, „takže elektromobil, který je nejen technicky, ale i designem vozem z budoucnosti, jsme u českého pavilonu jak vystavovali, tak jsme jej používali i pro služební cesty – a v obou rolích Enyaq obstál.“

Dubajské EXPO skončilo 31. 03. 2022 a v české expozici se představilo na deset původních inovativních technologií – systém S.A.W.E.R., který dokáže vyrábět zcela samostatně vodu ze vzduchu jen s využitím solární energie, pak získal mezi tisíci dalšími exponáty cenu Spojených arabských emirátů za vůbec nejlepší inovaci na celé Světové výstavě.

Fotogalerie