Na stavbě a provozu českého pavilonu na EXPO se podílelo i „sedm statečných“ – firem

29. 3. 2022

V národním pavilonu Czech Spring se na Všeobecné světové výstavě EXPO v Dubaji vedle více než dvou desítek stálých exponátů a jedenácti dočasných expozic představilo i sedm firem, které dodaly materiály, technologie, nebo například uniformy a oděvy českého týmu.

Po celou dobu trvání EXPO využívala Kancelář generálního komisaře elektromobil Škoda iV Enyaq, který byl vůbec prvním plně elektrickým SUV mladoboleslavského výrobce v zemích Zálivu. Vedle reprezentativních cest mimo Dubaj český pavilon využíval vůz i pro dodávky materiálu přímo na výstaviště, kde plnil rovněž roli obdivovaného exponátu.

„Když poprvé přišla k naší škodovce policie, domníval jsem se, že budeme muset vysvětlovat, že jsme získali pro parkování Enyaqa pžímo u pavilonu zvláštní povolení“, říká generální komisař a řidič Jiří František Potužník. „Strážci pořádku nicméně přišli vyjádřit obdiv nad designem vozu a ptali se, kdy bude na trhu“, dodává s úsměvem.

Český design si vysloužil uznání návštěvníků také díky uniformám hostesek, které dívkám zdarma dodala společnost mladé návrhářky Mirky Talavaškové zvaná Talabaya. Stevardy a management pavilonu pak oblékla společnost Bernhardt, jejíž šaty znají i diváci bondovek, konkrétně příběhu SkyFall.

„Navrhnout elegantní a zároveň funkční kostýmy, které lze nosit každý den v klimatických podmínkách Dubaje a přitom je nezničit, svědčí nejen o kreativitě firmy a kvalitě jejích nápadů, ale také o kvalitě materiálu“, říká manažerka marketingu a komunikace a někdejší modelka Lenka Maršálková. „A totéž se dá říci o kloboucích firmy TONAK, které se staly na EXPO jedním z nejžádanějších VIP dárků mezi generálními komisaři ze všech koutů světa,“ dodává.

Odolnost vůči času a zejména více než milionu návštěvníků prokázala také dlažba společnosti RAKO, kterou česká firma dovezla až do Dubaje na své náklady. Bez jediného výpadku v režimu 24/7, tedy včetně nocí, kdy se v pavilonu uklízelo, pak fungovalo i osvětlení společnosti HALLA, instalované v hlavní galerii.

„Výhodou subtilních světelných lišt HALLA je, že na jedné straně rozlehlý interiér pavilonu dokonale osvětlovaly, ale současně nikterak nenarušovaly čistotu uměleckých děl“, hodnotí dodávku společnosti HALLA technický ředitel pavilonu Jan Krupka. „Naopak v restauraci přitahovala pozornost designová světla společnosti Sans Souci, která vyrůstala z hnízd umotaných v podhledu z ocelových kapilár jako samostatná umělecká díla.“

Společnost Sans Souci dodala pro provoz českého pavilonu i desinfekční jednotky C4H, které každou noc zbavovaly vzduch v restauraci a expozici virů a bakterií. Vzdor vysoké návštěvnosti, která se blíží k hranici jednoho a čtvrt milionu, tak nemusel český pavilon ani v době šíření viru COVID- 19 ve vysoce nakažlivé mutaci Omicron jako jeden z mála na celém EXPO zavřít ani na jeden den.

Fotogalerie