Na EXPO 2020 v Dubaji probíhá Národní den České republiky

21. 3. 2022

21. března, tedy na první jarní den a pouhých deset dní před koncem Všeobecné světové výstavy EXPO v Dubaji, zaplavila výstaviště vystoupení českých umělců – Česká republika slaví svůj Národní den „Czech Spring“. Po desáté hodině ranní zavlála na ústřední ploše Al Wasl Plaza česká vlajka a zazněla národní hymna. Úvodní slovo pronesla za účasti vysokých představitelů dubajské vlády a generálních komisařů a velvyslanců hostujících zemí předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ocenila nejen velkorysost dubajského výstaviště, ale i pokojné soupeření účastníků na poli inovací, objevů a tvořivosti. Program pokračuje řadou kulturních vystoupení, jejichž vyvrcholením je světová premiéra multimediální show iMucha.

„Ale i v jednadvacátém století jsou lidé, kteří se na věci dívají jinak. Lidé, kteří si myslí, že národy by měly soutěžit brutalitou a vojenskou silou, kteří se nestydí začít válku a přinášet druhým bolest a utrpení,“ prohlásila Markéta Adamová Pekarová. „A právě zde – na tomto místě, kde se s hrdostí představují úspěchy lidského génia, se stává stejně zřejmou i absurdita války a zkázy, kterou přináší, proto se chystám s projevem solidarity i na návštěvu pavilonu Ukrajiny,“ dodala předsedkyně Poslanecké sněmovny a posluchači její slova ocenili potleskem.

Pro návštěvníky EXPO a českého pavilonu pak společnost ArtProm připravila celodenní program, kde zazní klasická, lidová i rocková hudba a k vidění bude pouliční divadlo, akrobaté a obří loutky.

„Je první jarní den, den, kdy se probouzí příroda, kdy je ve vzduchu naděje a očekávání. Zde v Dubaji lidé znají jaro jen z vyprávění, z příběhů. Proto jsme se rozhodli oslavit náš národní den tím, že přivezeme na EXPO spoustu příběhů, hudebních, divadelních, loutkových, že je budeme vyprávět jazykem, který je univerzální, srozumitelný, že ukážeme takové příběhy, které pocházejí z naší země, ale znají je lidé po celém světě,“ popisuje dramaturgii Národního dne České republiky ředitel společnosti ArtProm Jakub Vedral.

„Jsem zvyklý hrát na ulici pro publikum z celého světa, v Praze je spoustu turistů zdaleka. Ale tady na Expu to mnohem víc vnímám, těch lidí tu projde mnohonásobně víc. Na pódiu před pavilonem, kde hraju, se sejdou lidé opravdu z celého světa, zpívají se mnou a to je hodně silné. Je to moc hezký zážitek nejen pro mě, ale i pro návštěvníky,“ říká kytarista a zpěvák Thom Artway. „Myslel jsem si, že hrát tady na Expu bude těžké, že bude těžké zaujmout, ale hraje se mi tu moc příjemně.“

Vyvrcholením programu Czech Spring je světová premiéra multimediální show iMucha, při níž v režii Michala Dvořáka ožívají obrazy secesního malíře Alfonse Muchy.

„iMucha je unikátní mezinárodní projekt příběhu o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy. Současný příběh, technologicky nejvyspělejší projekce, moderní hudba, tanec, akrobacie nebo dechberoucí stage design, to všechno vypráví příběh o životní cestě slavného výtvarníka očima mladého kreslíře komiksů. Představíme jeho oživlé obrazy a plakáty, jak jste je ještě nemohli vidět,“ slibuje Michal Dvořák, který získal mezinárodní uznání již s projektem Vivaldianno.

Během národního dne překonal počet návštěvníků českého pavilonu po rekordním víkendu hranici 1 111 111 – podle organizátorů má být přitom úplně poslední víkend EXPO, tedy 26. a 27. března, vůbec největší zatěžkávající zkouškou výstaviště a pavilonů.

Fotogalerie