Únor na EXPO 2020 v Dubaji

3. 3. 2022

Je za námi pátý ze šesti měsíců EXPO. Brány Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji se zavřou už za necelých třicet dní – 31. 3. 2022. Organizátoři předpokládají, že celkový počet návštěv překoná vzdor dopadům globální pandemie nemoci COVID-19 hranici dvaceti milionů. Český pavilon vidělo už přes osm set tisíc lidí a KGK předpokládá, že do konce EXPO to bude milion.

Návštěvnost českého pavilonu oproti minulým měsícům prudce stoupá a 20. února 2022 jsme přivítali návštěvníka s pořadovým číslem sedm set padesát tisíc. Stal se jím pan Abdulaziz Alobaidli – osmatřicetiletý otec čtyř dětí, který i s manželkou přijel do Dubaje z Abu Dhabi, a expozici Czech Spring si vybral na základě doporučení svých přátel.

24. února nechal generální komisař vedle české vlajky vztyčit nad pavilonem i vlajku ukrajinskou – následně se k symbolické podpoře země napadené ruskými invazními vojsky přidali i někteří další zahraniční účastníci EXPO. Týž den se v pavilonu České republiky uskutečnilo za účasti prvního a druhého náměstka MZV setkání čtyř desítek velvyslanců z regionu Blízkého východu, severní Afriky a Asie.

O českou expozici jeví i nadále nečekaně vysoký zájem lokální a celosvětová média, i osobnosti veřejného života – pavilon mimo jiné navštívila 25. února 2022 její královská výsost šejka Shamma bint Sultan bin Khalifa Al Nahyan. Mimořádně vzácná návštěva z Abu Dhabi si prohlédla expozici a netajila se uznáním nad technologií S.A.W.E.R., která samostatně vyrábí vodu i ze suchého pouštního vzduchu, jakož i nad dočasnou expozicí Akademie věd České republiky „Energy the Smart Way“. Na závěr přijala s neskrývaným potěšením uměleckou plastiku společnosti Subfossil Oak, vyrobenou z více než šest tisíc let starých dubových kmenů.

Hned 28. února expozici Czech Republic – Country for the Future navštívil i ministr vzdělávání Spojených arabských emirátů, jeho excelence Hussain Bin Ibrahim Al Hammadi, který se s vysokou odborností ptal na inovace z oblasti energetiky, které v pavilonu představila Akademie věd České republiky, ale také na technologie 3D tisku – zejména novou generaci tiskáren Průša Research.

V únoru jsme také pořádali několik doprovodných akcí, mezi které patřil například koncert skupiny Mirai – držitele? Českého slavíka za roku 2021. Vystoupení vzniklo jako spontánní nápad frontmana skupiny, jemuž se pavilon zalíbil natolik, že kapela koncert odehrála v poloviční sestavě. Přestože na propagaci akce byly dva dny, Mirai přivítaly zástupy nadšených českých fanoušků.

9. února v pavilonu vystoupil také mužský vokální ansámbl Sextet+ z Nového Jičína a na konci měsíce na akcích pořádaných partnery KGK několikrát vystoupil s původními triky mladý kouzelník Tomáš Podzimek.

Samozřejmostí byly také akce prezentující Plzeňský Prazdroj, kdy hosté mohli ochutnat čepovanou Plzeň zdarma. Pivo, které se vaří stejným způsobem již od roku 1842, nabízí o víkendech hostům školený headtapster v symbolický čas 18:42 společně s výkladem o jeho výrobě a tradicích. Tato akce bude pokračovat i nadále, a to od druhé poloviny března.

Poslední měsíc EXPO zahájíme vernisáží v gesci Galerie Kroupa, která se odehraje 4. března, při které proběhne prezentace děl malířky Adély Olivy; 10% z výtěžku prodeje každého z obrazů bude věnováno na pomoc Ukrajině.

Následovat bude akce společnosti Bohematic, která v pavilonu definitivně uzavře designerskou soutěž Bohematic Design. Další akce s charitativním podtextem proběhne 17. března a její součástí bude dražba luxusních hodinek české výroby, které byly vyrobeny dle návrhu Michala Karafiáta, který vyhrál soutěž Bohematic Design. Vítězný návrh byl vyroben ve třech vyhotoveních – první bude předán výherci soutěže, druhý předán zástupci královské rodiny, třetí pak poputuje do charitativní dražby, která se uskuteční také online formou.

Vyvrcholením měsíce bude Národní den České republiky, který se uskuteční v první jarní den, tedy 21.3.2022. Návštěvníky budou do českého pavilonu lákat monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci ze souborů V.O.S.A. nebo Bratři v tricku, i jedni z nejlepších evropských chůdařů ze souboru Long Vehicle Circus. Okolí pavilonu rozsvítí světelné divadelní instalace z dílny Light Lab: Návštěvníci a Fénixova zahrada.

Svou interaktivní instalaci představí také světoznámé herní studio Amanita Design. Módní návrhářství zastoupí Josefína Bakošová s projektem udržitelné módy Tears of Fashion.

O hudební složku programu se postará filharmonie Bohuslava Martinů, hudebník Thom Artway a v neposlední řadě Tomáš Dvořák, který představí spektakulární propojení hudby a nejnovějších technologií se svými hudebními projekty Floex a Netýkavka. Jedním z vrcholů dne bude multimediální představení iMucha.

Lidé v České republice pak mohou 16. 3. od 22:00 sledovat na ČT2 další díl o účasti ČR na EXPO.

O dalších novinkách Vás budeme průběžně informovat.

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou na EXPO v Dubaji!

Fotogalerie