Do konce EXPO zbývá měsíc

28. 2. 2022

Brány Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji se zavřou už za měsíc – 31. 3. 2022. Organizátoři předpokládají, že celkový počet návštěv překoná vzdor dopadům globální pandemie nemoci COVID-19 hranici dvaceti milionů. Český pavilon vidělo už přes osm set tisíc lidí a generální komisař národní účasti na EXPO věří, že do konce výstavy překoná jejich počet milion.

„Zájem o výstavu stoupá úměrně tomu, jak se blíží její konec, ale také jak se rozvolňují některá protipandemická opatření,“ komentuje zaplněný pavilon generální komisař České republiky a člen Steering Committee EXPO Jiří František Potužník, „od konce tohoto měsíce bude navíc možné obsadit hlediště v místních amfiteátrech až do devadesáti procent, což mne s ohledem na Národní den naplánovaný na 21. března a na světovou premiéru multimediální show iMucha těší dvojnásob.“

Česká republika se těší rostoucímu zájmu i z nejvyšších míst: prvního a druhého náměstka ministra zahraničí Jiřího Kozáka a Martina Tlapu přijali při jejich pracovní návštěvě EXPO ministr tolerance Spojených arabských emirátů šejk Nahyan bin Mubarak Al Nahyan a ministryně pro mezinárodní spolupráci její excelence Reem Al Hashimy.

„Naší ambicí je, aby spolupráce České republiky a Spojených arabských emirátů s uzavřením bran EXPO neskončila, ale naopak se rozšířila na univerzitní, vědecké i průmyslové úrovni,“ uvedl po přijetí na vysoké úrovni první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.

Českou expozici prezentující především výsledky vývoje a výzkumu českých vědeckých ústavů a Hi-Tech firem pak 25. února 2022 ve večerních hodinách poctila svou návštěvou její královská výsost šejka Shamma bint Sultan bin Khalifa Al Nahyan. Mimořádně vzácná návštěva z Abu Dhabi si prohlédla expozici a netajila se uznáním nad technologií S.A.W.E.R., která samostatně vyrábí vodu i ze suchého pouštního vzduchu, jakož i nad dočasnou expozici Akademie věd České republiky „Energy the Smart Way“. Na závěr přijala s neskrývaným potěšením uměleckou plastiku společnosti Subfossil Oak vyrobenou z více než šest tisíc let starých dubových kmenů.

Hned 28. února expozici Czech Republic – Country for the Future navštívil i ministr vzdělávání Spojených arabských emirátů, jeho excelence Hussain Bin Ibrahim Al Hammadi, který se s vysokou odborností ptal na inovace z oblasti energetiky, které v pavilonu představuje Akademie věd České republiky, ale také na technologie 3D tisku – zejména novou generaci tiskáren Průša Research.

„Překvapuje mne, kolik mimořádných technologií český pavilon představuje,“ hodnotil expozici při prohlídce ministr vzdělávání Hussain Bin Ibrahim Al Hammadi, „vím, že Česká republika leží uprostřed Evropy, a že to je nádherná země, ale netušil jsem, jaký má vědecký potenciál.“

Jeho excelence Hussain Bin Ibrahim Al Hammadi potvrdil zájem na rozšiřování spolupráce univerzit z České republiky a Spojených arabských emirátů i po skončení Světové výstavy a přislíbil, že Českou republiku s tímto cílem i osobně navštíví.

Fotogalerie