Leden na EXPO 2020 v Dubaji

3. 2. 2022

Je za námi čtvrtý ze šesti měsíců EXPO, v jehož polovině do pavilonu zavítal půlmiliontý návštěvník. Pan Ian Sparrow, původem Angličan, žije v Dubaji přes dvacet let a do expozice Czech Republic – Country for the Future přišel na základě doporučení přátel, kteří český pavilon již viděli. Generální komisař a jeho tým ho obdaroval kromě dárkové tašky s Pražskou čokoládou, také klobouky značky TONAK, stříbrnou mincí s motivem lva od České mincovny a jedinečnou svíčkou Subfossil, která dokáže rozzářit dubové dřevo staré přes šest tisíc let.

O pavilon České republiky se i nadále zajímají osobnosti veřejného a politického života a média z celého světa – vrcholnou návštěvou byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která do českého pavilonu zavítala v doprovodu početné delegace. Generální komisař provedl první dámu Slovenské republiky pavilonem a na závěr ji obdaroval jediným originálem secesních náušnic, které podle návrhu malíře Alfonse Muchy vyrobila ze zlata a českých granátů jeho vnučka Jarmila Mucha Plocková. Během ledna pak pavilon rovněž navštívili například Bettina Emmerling - hlavní mluvčí rakouské Liberal Party NEOS, nebo Jeho Excelence Mogobo David Mugabe - generální konzul Jižní Afriky.

V rámci rotační expozice v gesci MPO a agentury CzechTrade s názvem Smart Cities, pak národní pavilon navštívili zástupce municipalit z Ras Al Khaimah a samozřejmě nechyběl ani sám ministr průmyslu a obchodu České republiky – pan Jozef Síkela, kterému generální komisař předal speciální, ručně vyráběné hodinky z limitované edice, čítající tři kusy na světě, vytvořené českou společností Bohematic speciálně pro český pavilon na EXPO. Drobné dárky dostávají ale i běžní návštěvníci – respektive ti, kteří v rámci soutěže odpoví správně na tři otázky týkající se exponátů v národním pavilonu, a jejichž odpovědi jsou v určený čas vylosovány přímo v pavilonu.Navzdory celkově nižšímu počtu lidí, kteří si v první polovině EXPO na výstaviště našli cestu, začínáme pociťovat rychle se zvyšující návštěvnost našeho pavilonu, která pravděpodobně souvisí s tím, že se EXPO samotné pomalu ale jistě blíží k jeho konci. I nadále však zůstáváme obezřetní, protože na výstavišti se dále objevují případy koronaviru COVID-19 typu Omicron. Zaměstnanci našeho pavilonu se i nadále pravidelně testují a interiér se průběžně desinfikuje fogátorem C4H – i díky tomu je česká expozice jako jedna z mála na EXPO otevřena stále bez přerušení.

O doprovodných programech v únoru budeme dále informovat podle vývoje situace a nových vyhlášek ze strany organizátorů.

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou na EXPO v Dubaji!

Fotogalerie