Český pavilon na EXPO navštívila slovenská prezidentka

28. 1. 2022

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová navštívila dnes v doprovodu početné delegace pavilon České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Vedle technologie S.A.W.E.R., která dokáže samostatně vyrábět vodu ze suchého vzduchu a kultivovat poušť, se zajímala i o fenotypizační jednotku společnosti PSI, která čte genetické dispozice rostlin z jejich reakcí na světelné a zvukové podněty, nebo o nanoobjekty firmy IQ structures modelované s přesností deseti nanometrů.

„Velmi zajímavá byla technologie na získávání vody ze vzduchu dokonce i ve velmi suchém prostředí. Otázka vody a vodních zdrojů bude velkým tématem budoucnosti a právě proto mě tato technologie zaujala“, řekla po návštěvě pavilonu Czech Spring slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která včera zaštítila Národní den Slovenské republiky na první Světové výstavě pořádané v arabských zemích.

Generální komisař účasti České republiky na EXPO v Dubaji Jiří František Potužník provedl první dámu Slovenské republiky pavilonem, kde je vedle stálé expozice Country for the Future v současné době instalována i dočasná výstava Ministerstva průmyslu a obchodu prezentující dvaatřicet českých firem, jejichž inovativní technologie spolu vytvářejí město budoucnosti.

„Obě země spojuje nejen společná historie, ale i tematické zaměření jejich expozic na Světové výstavě - ty v obou případech kladou důraz více na inovace a původní technologie, než na krásy přírody či kulturní dědictví,“ uvádí k návštěvě slovenské prezidentky v českém pavilonu Jiří F. Potužník, „paní prezidentka Zuzana Čaputová je navíc i jako osobnost typem politika, jehož návštěva je pro pavilon a pro mne osobně velkou ctí.“

Generální komisař české účasti na EXPO předal prezidentce Slovenské republiky jako dar jediný originál secesních náušnic, které podle návrhu malíře Alfonse Muchy vyrobila ze zlata a českých granátů jeho vnučka Jarmila Mucha Plocková.

Fotogalerie