České jaro v Dubaji začíná už v lednu

27. 1. 2022

Tématem českého národního dne na EXPO 2020 je Czech Spring. Klasická, folklórní i moderní hudba, divadlo v různých formách, intermediální umění, literatura, móda, počítačové hry i výtvarné instalace – to vše bude součástí hlavního programu, který se koná 21. března 2022.

Národní den je na světové výstavě EXPO šancí pro pořadatelský stát ukázat bohatost života v dané zemi. Připomenout kulturní tradice i aktuální trendy ze společenského života. Tisíce návštěvníků, kteří projdou ten den areálem výstaviště, jsou přednostně upozorňovány na tento pavilon.

Realizátorem a nositelem myšlenky českého kulturního programu je agentura ART Prom a její kreativní ředitel Jakub Vedral, který měl tu příležitost být už u několika národních dnů a zúčastnil se světové výstavy v Aichi, Šanghaji i Miláně.

Je skvělé, že naše země, jejíž expozice nese název Czech Spring má národní den právě 21. března, tedy na první jarní den. Areál v Dubaji je inspirativní a expozice mnoha zemí opravdu stojí za vidění. Náš koncept vychází ze snahy o propojení přírody a všech jejich prvků s moderními technologiemi a s pověstnou českou hravostí.

Některá chystaná vystoupení či instalace čeká dlouhodobější umístění a na EXPO budou k vidění již dříve a v delším období. Prvním poslem jara se stala instalace GROW, která byla v českém pavilonu odhalena 25. ledna.

GROW je interaktivní světelná instalace Luboše Zbranka, která přináší umělecké ztvárnění české krajiny a národních symbolů. Instalace elegantně porůstá pavilon a dává tak fasádě další rozměr. GROW mohou najednou ovládat až 4 hráči, kteří pohyby žetonů rozehrávají symfonii zvuků, která je doprovázena světelnými efekty v barvách trikolory. Návštěvníci EXPO tak mohou zaslechnout například typické zvuky českého lesa a krajiny.

Hlavní myšlenka dramaturgie národního dne Czech Spring líčí Česko jako zemi pramenů, zřídlo nápadů a jarní zahradu.. Návštěvníky budou do českého pavilonu lákat monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci ze souborů V.O.S.A. nebo Bratři v tricku, i jedni z nejlepších evropských chůdařů ze souboru Long Vehicle Circus. Okolí pavilonu rozsvítí světelné divadelní instalace z dílny Light Lab: Návštěvníci a Fénixova zahrada.

Svou interaktivní instalaci představí také světoznámé herní studio Amanita Design. Módní návrhářství zastoupí Josefína Bakošová s projektem udržitelné módy Tears of Fashion.

O hudební složku programu se postará filharmonie Bohuslava Martinů, hudebník Thom Artway a v neposlední řadě Tomáš Dvořák, který představí spektakulární propojení hudby a nejnovějších technologií se svými hudebními projekty Floex a Netýkavka. Jedním z vrcholů dne bude multimediální představení iMucha na ohromující Jubilee Stage.

Fotogalerie