Prosinec na EXPO 2020 v Dubaji

3. 1. 2022

Je za námi třetí ze šesti měsíců EXPO. O pavilon České republiky se i nadále zajímají osobnosti veřejného a politického života – v prosinci pavilon navštívili například předseda ministerstva zdravotnictví v Abú Dhabí Abdulla Bin Mohamed Bin Butti Al Hamed, výkonný předseda a ředitel DMCC a Jumeirah Lakes Towers Ahmeda Bin Sulayema, slovenský velvyslanec v Kuvajtu Igor Hajdušek, vícenásobná šampionka grandslamu Andrea Sestini Hlaváčková, český mezinárodní tým parašutistů, Jakub Štáfek a další.

V pavilonu jsme přivítali také Janu Vintrovou, která jako česká reprezentantka absolvovala největší velbloudí pochod ve Spojených arabských emirátech dlouhý 700 km začínající v Abú Dhabí a končící právě na EXPO.

O českou expozici jeví i nadále nečekaně vysoký zájem lokální i celosvětová média, zejména o systém S.A.W.E.R. a další inovativní technologie. Na sklonku roku pak zájem o zachování českého pavilonu a části expozice i po ukončení EXPO projevili sami organizátoři. V rámci projektu EXPO legacy by chtěli organizátoři zachovat národní pavilon dalších pět let po ukončení světové výstavy.

V průběhu prosince jsme uspořádali několik doprovodných programů. Měsíc prosinec jsme zahájili mezinárodní konferencí EGO neboli Energy Group Objectives, s podtitulem Czech Science, Sustainable Energy & Smart Mobility, která se odehrála 1. prosince 2021 v pavilonu Terra, tedy v ústřední budově zóny Sustainability.

Dne 3. prosince proběhl v pavilonu den fyzioterapie, který pořádaly Lázně Darkov, a jehož součástí byla kromě obchodní prezentace a virtuální návštěvy lázní také možnost reálného setkání s lékařem a zdravotním fyzioterapeutem. O fyzioterapie byl takový zájem, že se program prodloužil o další dva dny, a na terapii dorazil například i generální komisař pavilonu Spojených států amerických.

17. prosince měli návštěvníci možnost zatančit si mezi subfosilními dubovými kmeny, které svým stářím přesahují věk 6000 let. Akce v gesci společnosti Subfossil představila tanečníky TS Kometa Brno, kteří dosahují úspěchů po celém světě.

Den poté, 18. prosince, se návštěvníci mohli setkat se spisovatelkou Monikou Fourneaux, která v pavilonu pořádala autogramiádu a čtení ze své nové knihy Story of Lenka, zakončené krátkou debatou.

Pro mladší návštěvníky jsme každý adventní víkend na Piazzettě Václava Havla připravovali dílničky, při nichž si děti za doprovodu vánočních koled mohly vyrobit např. papírové věnce, Mikuláše s andělem anebo si ozdobit tradiční perníčky.

24. prosince pak uspořádala Česká Mincovna speciální vánoční soutěž o tři stříbrné mince z limitované edice „Český lev“, vytvořené speciálně pro EXPO.

Navzdory celkově nižšímu počtu lidí, kteří si v první polovině EXPO na výstaviště našli cestu, návštěvnost našeho pavilonu stoupá, a již v první polovině prosince přesáhla návštěvnost pavilonu 300 tisíc návštěvníků. V druhé polovině prosince se v některých národních pavilonech objevily první případy koronaviru COVID-19 typu omicron, což vedlo k izolaci jejich posádek. Světová výstava zůstává i nadále otevřena, organizátoři však v lednu značně omezují doprovodné programy, vystoupení a koncerty. Pavilon České republiky zůstává i nadále otevřen, jeho provoz v tuto chvíli není ohrožen a návštěvnost zůstává stále vysoká.

O doprovodných programech v lednu budeme dále informovat podle vývoje situace a nových vyhlášek ze strany organizátorů.

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou na EXPO v Dubaji!

Fotogalerie