Do zahájení EXPO 2020 v Dubaji zbývá 1000 dní – Česká republika vybírá pavilon

24. 1. 2018

Kancelář generálního komisaře účasti ČR na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji připravila výběrové řízení na realizátora národního pavilonu. Hlásit se do něj budou moci domácí společnosti, evropské i ty ze Spojených arabských emirátů a dalších států, podmínkou ale bude, aby architektura reprezentovala českou kulturu. Výběrové řízení bude zahájeno 15. února a vítězný návrh by měl být znám do konce května 2018.

Česká republika získala pozemek pro stavbu původního pavilonu již v říjnu 2017, kdy organizátoři EXPO schválili koncepci „Czech Spring“ a přidělili jí místo, které se nachází hned u hlavního vchodu do jedné ze tří zón výstaviště s tématem udržitelnosti („Sustainability“). Na ploše téměř 2 200 metrů čtverečních může vyrůst budova či budovy s půdorysem až 1 500 metrů čtverečních.

Výběrové řízení na realizátora pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji bude vyhlášeno 1. února 2018 v Národním technickém muzeu, které při této příležitosti otevře výstavu „Realizované a nerealizované pavilony ČR na Všeobecné světové výstavě EXPO“. Výstava může být inspirací pro zájemce o stavbu národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji. Návštěvníci muzea se tak kromě stálých exponátů v expozici Architektury, stavitelství a designu – modelů vítězných pavilonů pro Světové výstavy EXPO v Paříži roku 1937 a Bruselu roku 1958, budou moci po 14 dní seznámit s dalšími sedmi realizovanými i nerealizovanými návrhy pavilonů ze světových výstav EXPO 1937 v Paříži, 1939 v New Yorku a 2015 v Milánu. Dále zde budou prezentovány návrhy pavilonů, které jako inspiraci pro zájemce o stavbu národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji vytvořili studenti fakulty architektury ČVUT v ateliérech doc. Ing. arch Miloše Floriána a prof. Akad. arch. Vladimíra Soukenky, či nerealizované návrhy architekta Jana Kaplického, které na výstavu zapůjčí nadační fond KAPLICKY CENTRE.

Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr uvedl: „Národní technické muzeum se tradičně podílí na prezentaci České republiky na světové výstavě EXPO. Zásadní podíl mělo NTM na výstavě EXPO v roce 1986 ve Vancouveru, pro Český pavilon v roce 2015 v Miláně vytvořilo muzeum ve spolupráci s Akademií věd ČR výstavu. NTM dokumentuje historii československých a českých pavilonů ve sbírce jejich soutěžních modelů. Jsme rádi, že výstava realizovaných i nerealizovaných pavilonů může doložit jejich vysokou architektonickou i technologickou úroveň.“

Podoba pavilonu může být jakákoli: jediné limity představuje výška a hloubka budovy stanovená organizátory na 15 a 5 metrů a požadavky Kanceláře generálního komisaře na vnitřní expozici. Její součástí bude monumentální instalace designového skla společnosti LASVIT, systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s pomocí solární energie a kultivující poušť, rotační expozice, které se bude měnit každé dva týdny, a prostor pro restauraci a jednací sál.

„Organizátoři EXPO 2020 v současné době schvalují jednotlivé části systému S.A.W.E.R., včetně biologického materiálu, který bychom chtěli do Dubaje přivézt,“ popisuje stav příprav Jakub Dytrich z Univerzitního centra energeticky efektivních budov, které koordinuje vědecké týmy ČVUT a AV ČR vyvíjející systém S.A.W.E.R. „Už nám přislíbili i možnost vyzkoušet technologie na výstaviště ještě před začátkem výstavy a také předpěstovat potřebné rostliny v nedaleké školce“.

Česká republika si pavilon na šest měsíců pronajme a po EXPO vrátí majiteli – nájem bude maximálně 90 milionů korun. Celkový rozpočet národní účasti na EXPO 2020 se bude pohybovat v rozpětí 250–310 milionů Kč a podobně jako na EXPO 2015 v Miláně do něj výraznými investicemi přispěje i soukromý sektor, který už nyní jeví o prezentaci v Dubaji mimořádný zájem.