Listopad na EXPO 2020 v Dubaji

1. 12. 2021

Je za námi druhý ze šesti měsíců EXPO. O pavilon České republiky se i nadále zajímají osobnosti veřejného a politického života a média z celého světa – v listopadu jsme v pavilonu přivítali například Kadri Simson, eurokomisařku pro energetiku, řeckého a dánského prince Philippa s princeznou Ninou Flohr, Chama Prasidhe, kambodžského ministra průmyslu, vědy, technologií a inovací, a další. Světová média včetně stanic BBC, CNN či SkyNews i lokální stanice typu Dubai TV a Abu Dhabi TV věnovaly národnímu pavilonu Czech Spring a expozici Country for the Future prostor přesahující komerční hodnotu 100 milionů Kč. Návštěvnost pavilonu zůstává podobně jako v říjnu na necelých 100 000 měsíčně.

17. listopadu jsme si připomněli odkaz Václava Havla a ve spolupráci s Nadací FORUM 2000 uspořádali ekumenickou a mezikulturní konferenci Building Bridges for a Global Future. Sérii mezinárodních setkání FORUM 2000 zahájil koncem devadesátých let český prezident Václav Havel ve spolupráci s nositelem Nobelovy ceny míru Elie Wieselem. Kromě nich v úvodním sestřihu z dvou desetiletí konferencí promluvil například i Dalajlama, nebo Madeleine Albrightová. Na samotné akci, pro níž prganizátoři poskytli České republice sál v pavilonu Terra, vystupili mimo jiné český katolický kněz, filozof a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík, rabín Elie Abadie z Židovské rady ve Spojených arabských emirátech či doktorka Hawaa Althahak Almansoori, členka federální národní rady Spojených arabských emirátů s českými kořeny.

Den poté se v národním pavilonu odehrála mezinárodní konference Czech Glass Class & Design, na které se představili významní partneři českého pavilonu - česká sklářská firma LASVIT, společnost Aveton se svou designovou akustickou stěnou Glasio, výrobce high-tech osvětlení Sans Souci Lighting či technologická společnost IQ Structures. Nechyběla ani společnost Subfossil či společnost Crystal Caviar, která zároveň v rámci výstavy „Save the Oceans“ v rotační expozici vyzvala širokou veřejnost k zamyšlení nad alarmujícím stavem moří a oceánů a životního prostředí vůbec.

V českých kinech se 23. listopadu uskutečnila premiéra celovečerního dokumentu režiséra Karla Žaluda „Budiž voda“ popisující zrod systému S.A.W.E.R. a Česká televize den poté odvysílala první z půlhodinových časosběrných snímků věnovaných účasti ČR na EXPO.

Druhý díl s názvem „Český design a poklady“ se bude na ČT2 vysílat 8. prosince.

Český pavilon navštívili také studenti Gymnázia Petra Bezruče, kteří se účastnili finále World School Chess Tournament na EXPO Dubai 2020, a kteří mezi téměř třemi sty týmy z celého světa obsadili obdivuhodné páté místo.

V restauraci národního pavilonu proběhlo několik akcí, kdy hosté mohli ochutnat čepovaný Plzeňský Prazdroj zdarma. Pivo, které se vaří stejným způsobem již od roku 1842, nabízí o víkendech hostům školený headtapster v symbolický čas 18:42 společně s výkladem o jeho výrobě a tradicích. Tyto akce budou v pavilonu probíhat i nadále.

Během celého prosince pak plánujeme hned několik dalších doprovodných programů – měsíc jsme otevřeli mezinárodní konferencí EGO neboli Energy Global Objectives, s podtitulem Czech Science, Sustainable Energy & Smart Mobility, která se odehrála 1. prosince 2021 opět v pavilonu Terra, tedy v ústřední budově zóny Sustainability.

3. prosince se budeme soustředit na zdravotnictví a rehabilitace – den fyzioterapie pořádají Lázně Darkov a jeho součástí bude kromě obchodní prezentace a virtuální návštěvy lázní také možnost reálného setkání s lékařem a zdravotní fyzioterapie.

17. prosince si budou moci návštěvníci zatančit mezi kmeny, které svým stářím přesahují věk 6000 let. Akce v gesci společnosti Subfossil představí tanečníky TS Kometa Brno, kteří dosahují úspěchů po celém světě a v pavilonu roztančí návštěvníky v rytmu tanga, valčíku, quickstepu i slowfoxu.

18. prosince v národním pavilonu vyvrcholí poslední z adventních sobot, které pořádáme v duchu českých vánočních tradic, ale nejen pro děti českých a slovenských rodin. Součástí adventních sobot je například zdobení vánočních perníčků nebo výroba papírových dekorací. Dětem se podává zdarma horká čokoláda, pro rodiče samozřejmě nesmí chybět tradiční svařák.

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou na EXPO v Dubaji!

Fotogalerie