Odkaz Václava Havla na EXPO v Dubaji

16. 11. 2021

Na první Všeobecné světové výstavě v arabském světě – na EXPO 2020 v Dubaji – pořádá Kancelář generálního komisaře České republiky ve spolupráci s Nadací FORUM 2000 ekumenickou a mezikulturní konferenci Building Bridges for a Global Future. Sérii mezinárodních setkání FORUM 2000 zahájil koncem devadesátých let český prezident Václav Havel ve spolupráci s nositelem Nobelovy ceny míru Elie Wieselem.

Konference v Dubaji navazuje na více než dvacetiletou historii pražských setkávání FORUM 2000, v jejichž rámci vystoupila už řada světových státníků, filosofů či nositelů Nobelových cen. V den dvaatřicátého výročí počátku Sametové revoluce bude věnována respektování občanských svobod a lidských práv, šíření vzdělání a demokratických hodnot a posilování náboženské a etnické tolerance.

„Světová výstava je místem, kde by účastnické země měly předvádět to nejlepší, co světu mohou nabídnout – nejen ve smyslu inovativních technologií a vědeckých objevů, ale i ve smyslu duchovních a humanitních ideálů, a odkaz Václava Havla tuto kvalitu má i deset let po jeho odchodu a bude ji mít patrně stále,“ vysvětluje důvody pro organizování FORUM 2000 na EXPO v Dubaji generální komisař České republiky Jiří František Potužník, „tato slova potvrzuje jak zájem a ochota řečníků z celého světa se konference účastnit, tak fakt, že pro ni organizátoři EXPO poskytli pořadatelům jeden ze svých pavilonů a učinili z ní široce mezinárodní projekt i tady v Dubaji.“

Konferenci v pavilonu Terra, tedy v těsném sousedství pavilonu České republiky, bude moderovat český ekonom Tomáš Sedláček a vedle zahraničních řečníků na ní vystoupí i český teolog a sociolog a člen Rady moudrých Evropské unie Tomáš Halík.

„17. listopad, kdy se konference na Expo 2020 kona, je především svatkem obcanske aktivity a dulezite role mladych lidi při prosazovani společenských zmen. Proto se vedle tradičního mezináboženského dialogu, který je soucasti ruznych setkání Fora 2000 od jejich prvopocatku, budou dva panely věnovat také významu vzdělání a dulezite roli občanského aktivismu. K těmto tématům promluví Alina Aflecailor z Rumunska, hybatel hnutí Milion chvilek za demokracii Mikuláš Minář, izraelský politolog Amichai Magen či bývalý studentský vůdce Šimon Pánek,“ uvedl Jakub Klepal výkonný ředitel, Nadace Forum 2000.

Součástí konference bude ve spolupráci s organizací Korzo Národní také přímé propojení FORUM 2000 v Dubaji a vzpomínkových akcí na Národní třídě v Praze.

„Můžeme být hrdí na to, že se Česká republika prezentuje silnými tématy jako náboženská tolerance nebo občanská společnost a to v nábožensky i společensky odlišném světě,“ říká Marek Vocel, ředitel produkční agentury MVP Events.