První měsíc EXPO 2020 v Dubaji je za námi

2. 11. 2021

V pátek 1. 10. 2021 byla s ročním odkladem v Dubaji oficiálně zahájena Všeobecná světová výstava EXPO 2020, jako vůbec první akce tohoto druhu pořádaná v arabské zemi. Během prvního ze šesti měsíců EXPO navštívilo národní pavilon Czech Spring a expozici Country for the Future na 70 000 lidí, přičemž o víkendech se jedná o více než 5 000 osob denně.

Jakkoli je celková návštěvnost výstaviště nižší, než organizátoři očekávali - a to především kvůli teplotám stále přesahujícím 35 stupňů Celsia ve stínu – jsou reakce návštěvníků ve většině případů pozitivní.

S uznáním se o národní expozici vyjadřují i osobnosti veřejného a politického života SAE, jakož i generální komisaři ostatních účastnických zemí, včetně Spojených států Amerických, Saudské Arábie, Izraele, či Německa.

Pochvalně se vyjádřil i ministr zahraničí a bratr prezidenta SAE - jeho výsost šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan, který pavilon navštívil 30. 10. 2021 v doprovodu ministryně pro mezinárodní spolupráci - její excelencí Reem Al Hashimi.

Místní i zahraniční média věnují národnímu pavilonu velkou pozornost a zajímají se zejména o technologii S.A.W.E.R., která se objevila už v řadě zpravodajských a publicistických programech televizí typu Dubai TV, Abu Dhabi TV, ale také BBC, CNN či SkyNews, potažmo v České televizi a TV Nova.

Z českých známých osobností do národního pavilonu zavítal například cestovatel Jiří Kolbaba, moderátor Leoš Mareš, módní návrhář Osmany Laffita a v neposlední řadě také poradní sbor generálního komisaře, jehož součástí je také královna skla a oceli - paní Eva Jiříčná, či architekt David Vávra.

V národním pavilonu se během měsíce října odehrály i první doprovodné programy: vedle dne CzechTourismu a prezentace ČVUT šlo především o sté výročí uvedení slova ROBOT do světového slovníku (premiéra hry R.U.R. se v Národním divadle uskutečnila v roce 1921) dne 28. 10. 2021.

Na pódiu Dubai Exhibition Centre proběhla světová premiéra pantomimy Robot Radius v podání Radima Vizváryho se zcela novou jevištní technikou, před pavilonem byla za účasti sochaře Jaroslava Róny nasvícena jeho monolitická žulová socha Victoria Robotorum.

V pavilonu vystoupily během října i dvě hudební tělesa – sbor Hudebního gymnázia a střední školy HM Prahy, který se v Dubaji účastnil projektu Emirate Youth Symphony Orchestra, a smyčcový kvartet Gadrew Way, který vystoupil v rámci EU Honour Day.

Další doprovodné akce národní účasti na EXPO připravuje naše kancelář již na listopad – 17. 11. 2021 se v pavilonu Terra odehraje pod záštitou organizátorů ekumenická a mezikulturní konference Forum 2000.

Akci připomínající humanitní odkaz českého prezidenta Václava Havla bude moderovat ekonom Tomáš Sedláček a mezi zahraničními účastníky promluví mimo jiné například teolog a profesor Tomáš Halík.

Hned 18. 11. 2021 se v pavilonu uskuteční prezentace věnovaná českému sklářství a designu „Czech Glass Class & Czech Design“, které se účastní přední firmy a partneři expozice.

Vedle společností Lasvit, Crystal Caviar, Aveton, či Sans Souci svou práci představí také firmy IQ Structures (nanotechnologie) a Subfossil Oak (šest tisíc let staré duby).

Dne 23.11. bude mít premiéru celovečerní dokument režiséra Karla Žaluda „Budiž voda“ popisující zrod systému S.A.W.E.R.

Česká televize pak ve středu 24. 11. od 22:00 odvysílá první z půlhodinových časosběrných snímků věnovaných účasti ČR na EXPO.

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou na EXPO v Dubaji!

Fotogalerie