Před 100 lety ovládlo slovo robot svět. Nyní ovládnou roboti EXPO v Dubaji

28. 10. 2021

Před 100 lety zaznělo poprvé na prknech Národního divadla v Praze slovo robot. Světu ho dali bratři Čapkové - Josef ho vymyslel, Karel poté zakomponoval do hry R.U.R. Odtud se tento nadčasový výraz velmi rychle rozšířil do celého světa. Dnes je to univerzální slovo, jehož význam chápe celý svět. A právě motiv robota je jedním z hlavních témat, které reprezentuje Českou republiku na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji.

Souboj posledního člověka s robotickou technikou, která se ujímá vlády nad světem - inscenaci Robot Radius přinese 28. října do Dubai Exbibition Centre Nová scéna Národního divadla Laterna Magika. Ta se tak po 50 letech vrací na světovou výstavu EXPO. „Laterna Magika vznikla, aby světu předvedla na EXPU 58 v Bruselu v té době naprosto unikátní multimediální divadlo. Nyní se vracíme s technologicky vizionářským dílem inspirovaným hrou R.U.R. Karla Čapka. Prostřednictvím naší inscenace chceme upozornit na znepokojivá témata současnosti - klimatické změny, rozvoj umělé inteligence nebo etické otázky genového inženýrství. To vše doplněné o nejmodernější jevištní technologie - v tomto případě především real time motion capture, díky které můžeme jakožto interpreti pohybu i hudby ovládat dění na plátně v reálném čase,“ vysvětluje hlavní umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry, který je zároveň hlavním interpretem Robota Radia. „Použitím pantomimy se navíc naše představení stává univerzálním - pohyb je jazykem všech. Jsem také velmi rád, že se režie a scénáře ujala Miřenka Čechová a základní složku celé inscenace - hudbu - vytvořil světově uznávaný Michal Pavlíček. Ten ji také přímo na jevišti živě návštěvníkům EXPO zahraje. Jak souboj člověka s robotickou technikou nakonec dopadne, na to se přijeďte podívat,“ doplňuje Vizváry.

Robota coby pomyslného strážce české expozice a jednu z dominant „Earth plaza“ najdete před samotným českým pavilonem v podobě sochy Jaroslava Róny Victoria Robotorum, neboli Vítězství robotů. Jedná se o kamenosochařské dílo vytvořené z jediného žulového monolitu, který byl pro tento účel v roce 2017 vytěžen v kamenolomu Ruprechtice v Liberci. „Socha vznikla jako hořce sarkastický pomník vítězství techniky nad člověkem, což symbolizuje mimo jiného i to, že robot nad hlavou třímá vítězně lebku posledního člověka . Má sloužit jako varování lidské rase před sebezničením a zároveň připomenout archeologické památky již zaniklých civilizací. Na tomto monumentu jsem pracoval 4 roky. Z původního 33 tun vážícího žulového monolitu vznikla socha vysoká téměř 6 metrů váhou více než 16 tun,“ popisuje autor kamenné sochy Jaroslav Róna. Celý projekt náročné osmitýdenní cesty sochy Victoria Robotorum z Prahy na Expo do Dubaje vymyslel a realizoval producent Marek Vocel a uskutečnit se mohl díky podpoře Nadace PPF.

A robotům společně s tématem umělé inteligence se bude věnovat také seminář “AI, ROBOT“, který pořádá český pavilon na EXPO 28. října od 16 hodin v rámci pravidelných Technologických čtvrtků. „Seminář, který lze sledovat i on-line, představí na EXPO v Dubaji ty nejzajímavější a nejmodernější projekty našich partnerů. Robotickou linku firmy PSI, která luští fenotypy a tedy i sílu rostlin jen na základě jejich reakcí na světlo a zvuk, vizionářský projekt plně automatizované farmy 3D tisku společnosti Prusa Research, poslední generaci spolupracujících leteckých robotů od skupiny Multi-robot Systém (ČVUT v Praze), nebo umělou inteligenci Pražského inovačního institutu, která by mohla řídit nejen jednotlivé stroje, ale celé metropole,“ doplňuje Jiří František Potužník, Generální komisař účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě Expo.

Fotogalerie