Český pavilon na EXPO navštívil ministr zahraničních věcí Spojených arabských emirátů

30. 10. 2021

Jeho výsost šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan přijel na spontánní návštěvu pavilonu Czech Spring v golfovém vozíku, který řídila ministryně pro mezinárodní spolupráci, její excelence Reem Al Hashimi, a bez okázalých ceremonií. Expozicí Czech Republic – Country for the Future vysoké představitele Spojených arabských emirátů a vlád Abu Dhabi a Dubaje provedl osobně velvyslanec a generální komisař pro národní účast na EXPO v Dubaji Jiří F. Potužník.

Největší pozornost věnoval emirátský ministr zahraničí technologii S.A.W.E.R., která umí vyrábět vodu i z velmi suchého vzduchu jen s pomocí solární energie, a která zavlažuje oázu před národním pavilonem. Zaujala jej však také automatická fenotypizační linka společnosti PSI, která dokáže číst reakce a potřeby rostlin na světelné a zvukové podněty, nebo osobní 3D tiskárny firmy Průša Research, které tisknou modely vloček, z nichž návštěvníci staví svébytnou sochu – jednu vločku umístil osobně i šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan – bratr současného prezidenta SAE.

„Spojené arabské emiráty a Českou republiku pojí dlouhodobé přátelství a prostřednictvím EXPO můžeme dosáhnout našeho cíle vytvořit udržitelnější budoucnost,“ napsal do pamětní knihy českého pavilonu po prohlídce národní expozice představující původní inovace v oblasti energetiky, botaniky a nanotechnologií šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Generální komisař při společné prohlídce připomněl, že tým UCEEB ČVUT zkoušel kontejnerovou verzi šest měsíců v poušti Sweihan právě v emirátu Abu Dhabí, a že díky testům se podařilo kapacitu technologie S.A.W.E.R. zdvojnásobit.

„Jeho výsost se podobně jako například obchodní zájemci ptal i na cenu S.A.W.E.R., pokud by byla vyráběna ve větších sériích – na tuto otázku ale ještě neznáme odpověď, protože jde o prototypy technologie, kterou byli zatím schopni dát dohromady jen vědci z ČVUT,“ doplňuje k návštěvě generální komisař Jiří F. Potužník s tím, že UCEEB ČVUT cenu zjišťuje u několika firem.

Šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan se rovněž s uznáním zastavil u největší leštěné plastiky z českého křišťálu, kterou pro EXPO vytvořil sklář Vlastimil Beránek. Český tým se proto s jeho výsostí rozloučil menší kovovou sochou stejného autora, kterou pro významné návštěvy pavilonu Czech Spring poskytla společnost Crystal Caviar.

Fotogalerie