V Dubaji začíná Všeobecná světová výstava Expo 2020

1. 10. 2021

DUBAJ, SAE – V pátek 1. 10. 2021 byla v Dubaji v 10:00 místního času oficiálně zahájena světová výstava EXPO 2020. Jedná se o vůbec první Všeobecnou světovou výstavu pořádanou v arabské zemi. Návštěvníci si budou moci vybrat z expozic téměř dvou set vystavovatelů. Mezi šesti desítkami zemí, které postavily vlastní pavilony, je i Česká republika. Ústředním tématem této světové výstavy je ‘Connecting Minds, Creating the Future’ – “Propojování myšlenek, vytváření budoucnosti“.

190 národů, 60 národních pavilonů, jedinečný Czech Spring

Počet zemí, které se Všeobecné výstavy v Dubaji účastní, neovlivnil ani roční odklad způsobený světovou pandemií Covid-19. Návštěvníkům se představí téměř 190 národů. Své národní pavilony pak připravilo 60 z nich.

Kromě hlavního téma má EXPO 2020 Dubaj ještě tři podtémata: udržitelnost, mobilitu a příležitost. Každé z nich má vyhrazenou vlastní oblast a svůj speciální pavilon. Pavilon Terra najdou návštěvníci v oblasti Sustainability, a právě v této oblasti se nachází český pavilon Czech Spring. Alif je název pavilonu v oblasti Mobility a Mission Possible je pavilon pro oblast Opportunity.

Český pavilon

Technologickým i expozičním jádrem českého pavilonu pojmenovaného Czech Spring je systém S.A.W.E.R. Zařízení, které samostatně vyrábí vodu ze vzduchu pouze za pomocí solární energie, zavlažuje zahradu vysázenou v dubajském písku a ukazuje, jak vytvořit oázu v poušti. Principy inovací a patentů ČVUT a AV ČR odhaluje návštěvníkům podzemní nika v zahradě a didaktická stěna ve vstupní galerii. Tady z pramene vyrůstá Srdce pavilonu – ocelové kapiláry nechávají po sobě a po skleněných embryích stékat chladnou vodu, prorůstají dále stěnami a vytváří Mrak stínící návštěvníky i zahradu. Dílo Jana Dostála je největší ručně tvarovanou sochou z nerezové oceli na světě. Do prvního patra pak návštěvníci stoupají kolem stejně monumentální světélkující instalace společnosti LASVIT, navržené Maximem Velčovským. Exponát s názvem Golden Rain je vyrobený z kovových vláken v kombinaci se sklem a propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi. K vidění bude interaktivní stěna osobních 3D tiskáren od společnosti Průša Research, s jejichž pomocí si budou moci návštěvníci postavit trojrozměrnou sochu.

Centrálním exponátem stálé expozice Czech Republic - Country for the Future, je Venus - největší leštěná skleněná socha na světě od Vlastimila Beránka, která přímo komunikuje s dvojjediným exponátem Lázní Darkov a společnosti Crystal Caviar - skleněné plastiky Darkov Waves od stejného autora jsou vystaveny ve vodních sloupech. Vedle téměř dvou desítek stálých exponátů je připraveno i jedenáct dvoutýdenních expozic. První bude výstava České lázně v režii agentury Czech Tourism.

Za vůbec největším exponátem národní expozice - téměř pětimetrovou sochou Victoria Robotorum, kterou Jaroslav Róna vytvořil s podporou nadace PPF z jediného kusu žuly - najdou návštěvníci v zahradě před pavilonem instalaci Subfossil Forest. Ta nabídne původní podobu dubových kmenů, které ukrývají informace z konce doby ledové.

“Národní expozice je pohledem do budoucnosti – platí to o energetických inovacích, o svobodě, kterou nabízí 3D tisk, o vizionářském výtvarném umění, a kontrpunktem k původním českým technologiím je důraz na ochranu přírodních zdrojů a na odpovědnost za budoucnost celého světa,” říká Jiří František Potužník, generální komisař účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO.

Národní pavilon na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji vyrostl podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA s.r.o.

Covid-19

Pořadatelé v průběhu šestiměsíční akce očekávají přibližně 25 milionů návštěv, a to navzdory pandemii Covid-19, která silně zasáhla do cestování a pořádání hromadných akcí. Pokud se této mety podaří dosáhnout, bude se bezesporu jednat o největší akci, která se kdy v arabském světě konala.

Od prvního dne EXPO budou na výstavišti i v pavilonech platit základní protipandemická opatření - povinné nošení roušek, dvoumetrové rozestupy mezi návštěvníky, kteří nejsou členy jedné rodiny, či malé skupiny, a neustálé desinfekce interaktivních exponátů a dotýkaných ploch. Výstaviště by denně mělo pojmout sto dvacet tisíc lidí, a to bez jakéhokoli omezení plynulého pohybu v pavilonech. „Vzduch v pavilonu budeme pravidelně desinfikovat fogátorem nové generace, který viry likviduje pomocí nanotechnologií a v podstatě bez chemie, ale bez ohleduplnosti a odpovědnosti všech návštěvníků za sebe i druhé se EXPO neobejde,“ dodává Jiří František Potužník.

EXPO 2020 v Dubaji najdete na ploše o velikosti 4,4 km2, což odpovídá více než šesti stům fotbalových hřišť. Na výstaviště je možné dostat se jak automobilem, tak přímou linkou metra se zastávkou před jedním z hlavních vstupů na výstaviště. Brány jsou návštěvníkům otevřené od 10:00 do půlnoci a o víkendech od 10:00 do 02:00.

Vstupenky jsou v předprodeji online, zakoupit si je mohou ale návštěvníci i přímo před vstupem na výstaviště. Jednodenní vstupenka stojí 95 AED. Vícedenní vstupenka 195 AED. Permanentka na celou dobu trvání EXPA 495 AED. Děti a mládež do 18 let, senioři (60+) a zdravotně postižení mají vstup zdarma.

Video z otevření pavilónu

Fotogalerie