Tvůrci systému S.A.W.E.R. si prohlédli pozemek na výstavišti EXPO 2020 v Dubaji

22. 12. 2017

Autoři systému S.A.W.E.R., který bude na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji vyrábět vodu ze vzduchu a kultivovat poušť, navštívili rozestavěné výstaviště a prohlédli si pozemek, kde bude stát pavilon České republiky. Pozemek má rozlohu 32×65 metrů a je situován jako první za hlavním vstupem do zóny „Sustainability“, které je vedle zón „Opportunity“ a „Mobility“ jednou ze tří hlavních částí.

„Naším cílem je vyrábět ze vzduchu nejméně 500 litrů vody denně,“ přibližuje kapacitu systému S.A.W.E.R. docent Tomáš Matuška z Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní a UCEEB ČVUT, „rádi bychom proto získali už v předstihu souhlas organizátorů s technologiemi, které hodláme využít – některé aplikace budou mít na EXPO 2020 světovou premiéru.“

Při jednání s organizátory předložili zástupci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT první soubor technických specifikací, které bude sytém S.A.W.E.R. obsahovat, a požádali o jejich schválení. Totéž platí o seznamu rostlin a kultur, které chce Botanický ústav AV ČR vysázet na českém pozemku a kultivovat s jejich pomocí pouštní písek.

„Už v příštím roce by měla vzniknout modulární verze systému S.A.W.E.R., kterou bychom chtěli otestovat nejen v Dubaji, ale i v poušti ve vnitrozemí, kde je výrazně nižší vlhkost vzduchu,“ doplňuje generální komisař Jiří F. Potužník, „S.A.W.E.R. není primárně řešením jak získávat vodu na pobřeží, ale právě na místech bez moře a bez infrastruktury“.

Organizátoři nabídli České republice možnost testovat během vývoje systému S.A.W.E.R. jeho části přímo na výstavišti a vysázet povolené rostliny v nedaleké školce. Na doladění a zprovoznění systému mají vědci z ČVUT a AV ČR přes dva roky – EXPO v Dubaji začne 20. října 2020 a potrvá do 10. dubna 2021.

Fotogalerie