Pavilon České republiky na EXPO v Dubaji je dokončen – ve studiu Virtuplex vznikla i jeho virtuální podoba

20. 5. 2021

Dne 19. května 2021 se ve studiu společnosti Virtuplex uskutečnilo zasedání poradního sboru Kanceláře generálního komisaře pro účast na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Jeho členové se seznámili s aktuálním stavem národního pavilonu, jehož stavba byla dokončena k 30. dubnu 2021, a s podobou stálé expozice, jejíž instalace začne 10. srpna, kdy do Dubaje dorazí první exponáty.

Společnost Virtuplex vymodelovala kompletní podobu pavilonu České republiky na EXPO do nejmenších detailů a členové poradního sboru jím mohli projít s pomocí 3D brýlí v reálné velikosti díky největšímu virtuálnímu studiu svého druhu na světě. V následujících měsících bude vizualizace českého pavilonu zpřístupněna zájemcům také on-line.

„Díky VR modelu mohli autoři architektonického návrhu doladit budoucí podobu pavilonu do nejmenších detailů a zprostředkovat návštěvníkům pocit skutečné prohlídky expozice. A právě to je jeden z největších přínosů práce ve virtuální realitě,” říká Martin Petrovický, CEO a spoluzakladatel společnosti Virtuplex. „Příprava virtuálního modelu českého pavilonu našim specialistům na VR více než 300 hodin. Nejtěžší byla koordinace dodání 3D dat pro čtrnáct stálých exponátů od více než dvou desítek firem a institucí, které se budou na EXPO v Dubaji prezentovat.“

Poradní sbor generálního komisaře posuzoval nejen virtuální podobu pavilonu, ale také skutečné objekty, které budou spoluvytvářet expozici Czech Spring. Ochutnat mohl i vybrané pokrmy, které bude v restauraci Bohemia připravovat společnost GastroGroup. České menu, připravené pro Dubaj s respektem k místní kultuře, doplnily nápoje hlavních partnerů restaurace – pivo Plzeňského Prazdroje a minerální vody Mattoni, nebo zvláštní edice bonbónů Pražské čokolády.

„Naší ambicí bylo dát prostor vystavovatelům, kteří jsou dost odvážní a schopní, aby obstáli i v celosvětové konkurenci,“ vysvětluje Jiří F. Potužník – generální komisař České republiky a člen Steering Committee. A vzdor komplikacím doby covidové na nich národní účast na EXPO v Dubaji dál stojí: veškerou dlažbu pro pavilon i zahradu dodala zdarma firma RAKO, osvětlení interiéru společnost Halla a úsporné toalety Swiss Aqua Technologies, tedy dceřiný podnik výrobce koupelen SIKO. A to jsou jen dodavatelé materiálu na stavbu pavilonu. Firma FENIX Trading například rozšířila svou expozici z jednoho stálého exponátu na dva a vedle uměleckého díla Jakuba Nepraše bude prezentovat i energeticky chytré město budoucnosti. Prostě máme podnikatele, kteří něco umí a chtějí to dokázat.“

Zástupci poradního sboru, jimiž jsou přední čeští architekti a osobnosti kulturního života, se dnes seznámili i se zcela novými materiály, které se v českém pavilonu objeví. Například s náplní pro 3D tiskárny od společnosti Fillamentum vyrobenou z bioplastu a pouštního písku, z níž budou vytištěny stavební bloky pro zahradní terasu, nebo se subfosilními bukovými kmeny starými šest tisíc let, z nichž jsou vytvořeny některé exponáty. Sklářský design pak zastupují monumentální díla Vlastimila Beránka, která se v péči firmy Crystal Caviar objeví hned na několika místech pavilonu. Šperkařskou tvorbu představí světově vyhledávaná autorka korunek Anna Škarda a Česká asociace starožitníků předvede kolekci secesních šperků s granáty. Premiéru si odbyly také kostýmy, které pro hostesky ušije na míru salón Talabaya a pro stevardy a manažery salón Bernhardt, jehož práci znají po celém světě diváci kromě jiného i z posledních bondovek SkyFall a Spectrum.

O Virtuplexu

Česká společnost Virtuplex provozuje největší komerčně dostupnou halu pro virtuální realitu na světě, která pomáhá využívat virtuální realitu v podnikání. Díky špičkové technologii a know-how je zde možné nasimulovat budoucí podobu obchodních, výrobních či kancelářských prostor, ještě dříve, než vzniknou. Vytvořit zde lze i prostor pro virtuální obchodní jednání s účastníky z celého světa nebo platformu pro školení a trénink zaměstnanců. Společnost Virtuplex umožňuje práci a kooperaci ve virtuální realitě nad konkrétním projektem nejen fyzickou přítomností ve VR hale, ale také vzdáleně prostřednictvím vlastní cloudové platformy Virtuplex OS, což je velká výhoda zejména v dnešní koronavirové době.

Představení virtuální prohlídky pavilonu

Fotogalerie