Národní den České republiky na EXPO Dubai proběhne přesně za rok

21. 3. 2021

Národní den „Czech Spring“ se v areálu dubajské EXPO odehraje 21. 3. 2022 a Českou republiku bude líčit jako zemi pramenů, zřídlo nápadů a jarní zahradu. Tento termín vybrala Kancelář generálního komisaře nejen proto, že jde o první jarní den, ale také proto, že těsně před ním je Den radosti a těsně po něm Den vody, která je pro Českou republiku a pavilon stěžejním tématem.

Národní den realizuje firma ArtProm, jejíž zástupci se právě rok před Národním dnem vydali do Dubaje, kde navštívili nejen český pavilon, ale také prostory po celém výstavišti, ve kterých by se měla představení odehrávat.

„Na první pohled je potěšující, že český pavilon bude jiný než všechny ostatní. Už nyní je z něj cítit hravost a originalita, což jsou hodnoty, které se rozhodně promítnout v dramaturgii českého národního dne. Sedmimetrová loutka lva, humorní lyžaři na běžkách, módní přehlídka, interaktivní instalace plné nejmodernějších technologií, ale i obří svítící květy, a to vše oživené desítkami herců, tanečníků, akrobatů i muzikantů, budou výstavišti určitě slušet,“ říká Jakub Vedral, kreativní ředitel společnosti ArtProm s.r.o.

Národní den zakončí unikátní multimediální show s názvem iMucha, kterou na motivy života a díla světoznámého malíře Alfonse Muchy připravil hudebník Michal Dvořák, a která navazuje na světové úspěchy, kterých se podařilo dosáhnout s projektem Vivaldianno Reloaded, s nímž tvůrci procestovali přes 40 světových metropolí.

„iMucha je mezinárodní multimediální show příběhu o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy. Současný příběh, technologicky nejvyspělejší projekce, moderní hudba, tanec, akrobacie nebo dechberoucí stage design, to všechno vypráví příběh o životní cestě slavného výtvarníka očima mladého kreslíře komiksů. Představíme jeho oživlé obrazy a plakáty, jak jste je ještě nemohli vidět“, popisuje celý projekt Michal Dvořák.

Zatímco se realizátoři Národního dne v Dubaji seznamují s výstavištěm, generální komisař Jiří František Potužník i nadále dozoruje stavební práce na pavilonu ČR, jehož stavba se pomalu blíží ke konci.

„Před pavilonem vyrostl za pár týdnů mrak z ocelových kapilár a ve vstupní galerii ze stejného materiálu srdce,“ komentuje JFP uměleckou tvorbu sochaře Jana Dostála, která je ikonickou součástí architektury pavilonu, „sedmnáct tun a devět kilometrů oceli dál prorůstá expozicí a půjde patrně o největší ručně tvarovanou plastiku svého druhu na světě.“

První Všeobecná světová výstava v arabském světě začne již za půl roku, respektive 1. října 2021, a potrvá až do 31. března roku 2022. Navštívit by ji podle organizátorů mělo na patnáct milionů lidí.

Fotogalerie