Národní den České republiky na EXPO v Dubaji realizuje firma ArtProm

13. 1. 2021

Kancelář generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO v Dubaji společně s odbornou komisí vybrala dodavatele Národního dne – o jeho realizaci se postará společnost ArtProm s.r.o.

Národní den „Czech Spring“ se odehraje 21. 03. 2022 a Českou republiku bude líčit jako zemi pramenů, zřídlo nápadů a jarní zahradu. Celodenní program propojující přírodu s moderními technologiemi a s českými tradicemi se odehraje na různých pódiích dubajského výstaviště a návštěvníky budou do českého pavilonu lákat monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci včetně nejlepších evropských chůdařů.

„Národní den nechceme pojmout stylem pouhého vystoupení uměleckých souborů nebo vystavením českých uměleckých děl. Jaro je o životě a jeho rozkvětu, proto je pro nás důležité, aby pavilon a jeho okolí bylo plné života a návštěvníci se do něj mohli aktivně zapojit.“ říká Jakub Vedral, kreativní ředitel společnosti ArtProm s.r.o.

Vyvrcholením Národního dne bude unikátní multimediální show s názvem iMucha, kterou na motivy života a díla světoznámého malíře Alfonse Muchy připravil hudebník Michal Dvořák. Koncertní příběh využívá novou formu prostorové animace a navazuje na mezinárodně úspěšný projekt Vivaldianno Reloaded, s nímž tvůrci procestovali přes 40 světových metropolí.

„S multimediální show iMucha navazujeme na světové úspěchy, kterých se podařilo dosáhnout s Vivaldiannem. iMucha je unikátní mezinárodní multimediální show příběhu o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy. Současný příběh, technologicky nejvyspělejší projekce, moderní hudba, tanec, akrobacie nebo dechberoucí stage design, to všechno vypráví příběh o životní cestě slavného výtvarníka očima mladého kreslíře komiksů. Představíme jeho oživlé obrazy a plakáty, jak jste je ještě nemohli vidět.“ popisuje celý projekt Michal Dvořák.

Hlavními partnery národního dne jsou společnost ASAHI, která je exkluzivním dodavatelem Plzeňského Prazdroje pro český pavilon, a Galerie Kroupa, v jejíž péči bude v expozici vystavovat své obrazy malířka Adéla Oliva.

„Pilsner Urquell je hrdý na to, že je oficiálním pivem pavilonu České republiky na EXPO v Dubaji. Tato chlouba České republiky se od roku 1842 stále vaří stejným způsobem, ve stejném pivovaru v Plzni a ze stejných českých surovin. A jako první zlatavé pivo na světě je skutečným prazdrojem všech piv typu pils, která jsou dnes nejoblíbenějším druhem piva na planetě. Na světě se ročně vypije 500 miliard pint ležáku a 70% z toho je pils.“ uvádí Tony Zhao, marketingový manažer Asahi Breweries Europe pro značku Pilsner Urquell.

Na jeho slova o mezinárodním přesahu prezentace navazuje Miroslav Kroupa, zakladatel Galerie Kroupa, „Galerie Kroupa je zaměřena na české i mezinárodní výtvarné umění a je přesvědčena o schopnosti výtvarných děl promlouvat k lidem na celém světě. Souobrazí, které vytvořila Adéla Oliva s názvem Efekt motýlích křídel (podtitul 6 elementů) je od počátku vytvořeno s myšlenkou na český pavilon a jeho poselství. Mohutný proud vesmírných sil se vlévá do základních složek země a vytváří tryskající pramen, vlnu energie a života.“ dodává Kroupa.

Národní den České republiky na EXPO se odehraje krátce před ukončením první Světové výstavy v arabském světě – ta začíná 1. října 2021 a končí 31. března 2022.

„Termín 21. března jsme pro Národní den vybrali nejen proto, že jde o první jarní den, ale také proto, že těsně před ním je Den radosti a těsně po něm Den vody, která je pro Českou republiku a pavilon stěžejním tématem.“ vysvětluje generální komisař Jiří. F. Potužník. „A doufáme, že na závěr Světové výstavy zviditelní naši expozici i naši vlast.“

Na národním dni na EXPO 2015 v italském Miláně se podílelo na 150 účinkujících a na výstavišti se střídala vystoupení hudebníků, tanečníků, pouličního divadla a dalších umělců. Rozpočet na Národní den v Dubaji je více než dvojnásobný – partnery českého pavilonu bude stát deset milionů korun.

Fotogalerie