Český tým se vrací na EXPO v Dubaji

26. 8. 2020

Na přelomu srpna a září 2020 – poprvé od dubnového přerušení dopravy do Spojených arabských emirátů – se do českého pavilonu na EXPO v Dubaji vrátili zástupci Kanceláře generálního komisaře. Umožnilo to obnovení leteckého spojení mezi Prahou a Dubají a usnesení vlády o účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě v o rok odloženém termínu.

Kontrola stavby se odehrává ve dnech, kdy měl podle původního harmonogramu dodavatel předat pavilon českým vystavovatelům k užívání, a dva měsíce před původním termínem zahájení EXPO. Ta na základě návrhu organizátorů a rozhodnutí Mezinárodního úřadu pro výstavy nezačne 20. října 2020, ale až 1. října 2021.

„Zpoždění stavby a pandemie nemoci COVID-19 zastavila instalaci systému S.A.W.E.R., která má nyní začít už v polovině září, musíme si být proto jisti, že pavilon je pro technologii tvořící jádro budovy i expozice připraven,“ vysvětluje současné priority generální komisař české účasti na EXPO Jiří F. Potužník, „vědecký tým Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT nemůže po příletu do Dubaje ztratit ani den.“

Skutečnost, že systém samostatně vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující pouštní písek nebyl zprovozněn, má dopady i na výsadbu zahrady kolem pavilonu – některé z palem vysázených již na konci roku 2019 přes léto uhynuly.

„Pokud nenastanou další komplikace, začne S.A.W.E.R. fungovat v listopadu a po stavbě zastínění ze sklolaminátových kapilár vysázíme snad ještě do konce roku palmy nové,“ dodává Jiří F. Potužník.

Na první cestu na dubajské výstaviště se tým KGK, jehož součástí je i manažer pavilonu, vrátil po čtyřměsíční pauze vybaven rouškami od Technické univerzity v Liberci – její absolventka a současná pracovnice výzkumného oddělení pokročilých materiálů Ústavu pro nanomateriály Zuzana Hrubošová ji vybavila rouškami s filtrem, který je schopný zachytit částice o velikosti 0,10 mikrometru, přičemž velikost koronaviru je 0,12 mikrometru.

„V rámci svojej tvorby sa zaoberám aplikáciou funkčných materiálov do interiérového a odevného designu. Moja súčasná práca vo výskume ma inšpirovala k inovácii stávajúceho modelu ochrannej rúšky s využitím mikro a nano filtrov, ktoré v kombinácii s biobavlnou vytvárajú takmer dokonalú filtráciu vzduchu.

Filtračné materiály sú testované podľa štandardnej metodiky ČSN ISO 149. Vlastné testovanie prebieha vysielaním aerosolu proti filtru, aerosol napodobňuje kvapôčkové infekcie do ktorých spadá taktiež COVID-19. Na TUL sa hodnotí frakčná odlúčivosť od 120 nm do 2,5 μm. Na základe výsledkov sú filtre roztriedené do jednotlivých kategórií FFP1 až FFP3,“ uvádí Zuzana Hrubošová.

„Na prezentaci filtrů z nanovláken zachytávajících viry jsme se dohodli ještě před propuknutím pandemie choroby COVID-19 – měly být součástí rotační expozice až v roce 2021, takže za to, že je už nyní můžeme využívat nikoli jako exponáty, ale jako povinné funkční pomůcky, patří Technické univerzitě Liberec i autorce můj dík: lépe se nám v našem pavilonu dýchá, i když denní teploty překračují pětatřicet stupňů Celsia.“ Vyjadřuje vděčnost generální komisař. Historicky první EXPO v arabských zemích potrvá půl roku a skončí 31. března 2022.

Fotogalerie