Česká republika se stala členem výkonného výboru EXPO 2020

30. 11. 2019

Účastnické země Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji zvolily výkonný výbor složený ze tří desítek generálních komisařů. Členem tzv. Steering Committee, který jedná přímo s organizátory EXPO a prosazuje zájmy vystavovatelů, se stal i generální komisař České republiky Jiří F. Potužník.

„Naší nominaci pomohly dle mého názoru tři věci: pavilon České republiky je jedním ze dvou nejpokročilejších, můj tým uspořádal už v září v Praze neformální schůzku čtyř desítek komisařů a organizátorů EXPO a vedeme skupinu devatenácti zemí propojených tématem „Energie“,“ říká Jiří F. Potužník, který byl členem výkonného výboru i na EXPO 2015 v Miláně.

Dalšími členy prestižního klubu se stalo například Spojené království, Francie, Itálie a Nizozemsko, z mimoevropských zemí získala podporu Čína, Kolumbie či Afghánistán; předsedající zemí bylo jednomyslně zvoleno Švýcarsko, které se na EXPO 2020 přihlásilo jako vůbec první.

„Prvním úkolem prezidenta Steering Committee je vždy dát dohromady jeho členy – tak, aby byla zachována rovnováha mezi kontinenty a regiony, mezi velkými a malými státy, mezi zeměmi, které staví vlastní pavilony a těmi, které budou vystavovat v prostorách organizátorů“, uvedl prezident výkonného výboru – švýcarský generální komisař Manuel Salchli, „tím hlavním a trvalým úkolem je ale otevřít EXPO ke spokojenosti organizátorů, účastníků a návštěvníků.“

První Všeobecná světová výstava v arabském světě začne 20. října 2020 a potrvá do 10. dubna 2021. Pavilony a expozice otevře 192 účastnických států a organizátoři očekávají 25 milionů návštěv.

Fotogalerie