Čeští studenti navštívili korunního prince Spojených arabských emirátů

1. 11. 2019

Jeho Výsost šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan přijal ve svém paláci v Abu Dhabi generálního komisaře účasti ČR na EXPO 2020 v Dubaji a studenty gymnázia Jana Nerudy. Při této příležitosti, která je součástí příprav národní účasti na první Světové výstavě v arabském světě, převzal od Jiřího F. Potužníka bohatě iluminovanou ruční kopii latinského fragmentu Dalimilovy kroniky na pergamenu.

„Takzvaná Kronika králů jednak svou hodnotou odpovídá mimořádnému postavení jeho výsosti, za druhé symbolizuje českou historii a konečně vypovídá o kulturním a intelektuálním potenciálu českých zemí“, vysvětluje význam daru generální komisař Jiří František Potužník. „A naše účast na EXPO 2020 stojí především na prezentaci vzdělání, vědy a kultury.“

Čeští studenti Gymnázia Jana Nerudy v Praze oplatili návštěvu žákům Future Leaders International Private School v Abu Dhabi. Spolupráce dvou multilingválních středních škol je součástí projektu iniciovaného předsedou společnosti Al Mazrouei Group – Saifem Mubarakem Fadelem Al Mazrouei a Kanceláří generálního komisaře účasti ČR na EXPO 2020 v Dubaji.

„Tato spolupráce nám a našim studentům umožňuje poznat odlišnou kulturu, odlišnou mentalitu, jiný způsob výuky, a to vše na vlastní kůži, při osobní zkušenosti - to se v životě neztratí.“ Komentuje spolupráci Jana Wittbergrová, profesorka z Gymnázia Jana Nerudy.

Žáci FLIPS navštívili Prahu v březnu a po současné cestě českých studentů do Abu Dhabi se vedení obou škol rozhodne, jakou formou bude ve spolupráci pokračovat. Již nyní se ale na obou stranách objevily další školy, které mají zájem projekt rozšířit.

„Tématem EXPO je „Connecting Minds, Creating the Future“, což může být jen hezky znějící fráze, nebo skutečné propojení kultur v dobrém slova smyslu – a právě o to se snažíme,“ říká generální komisař Jiří františek Potužník. „Začali jsme s projektem před rokem a dnes ho na jedné straně zaštiťuje Ministerstvo školství v Abu Dhabi a na druhé Odbor pro vzdělávání hlavního města Prahy.“

Vedle partnerství středních škol tým generálního komisaře podněcuje a vyjednává spolupráci na úrovni univerzit a vědeckých institucí. Ta by měla v optimálním případě pokračovat i po Světové výstavě a proto k ní KGK přizvala i velvyslanectví ČR v SAE. EXPO 2020 začíná 20. října 2020 a potrvá do 10. dubna 2021. Organizátoři předpokládají 25 milionů návštěv.

Fotogalerie