Do začátku EXPO 2020 zbývá 1 rok – Česká republika se řadí mezi čtyři nejrychlejší země

30. 10. 2019

Ocelová konstrukce národního pavilonu je rok před zahájením EXPO 2020 hotová. 45 tun oceli se rozprostírá na ploše 1200 metrů čtverečních a sahá do výšky 12 metrů. „Dovolil bych si říci, že při prohlídce výstaviště jsem v takové fázi stavby viděl už jen pavilony SAE a Saudské Arábie, které se začaly stavět před rokem a pavilon Nového Zélandu, který shodou okolností také roste v naší zóně Sustainability.“ Komentuje stav příprav účasti České republiky na EXPO 2020 v Dubaji generální komisař Jiří F. Potužník.

Organizátoři historicky první Světové výstavy v arabských zemích dokončili infrastrukturu a hrubé stavby centrálního náměstí Al-Wasl Plaza. Jeho dominantou je obří prosklená kopule, od níž budou vyrůstat tři okvětní listy – tři výstavní zóny s tematickými pavilony Opportunity, Mobillity a Sustainability.

„V tuto chvíli máme přihlášených okolo 192 zemí, které se chtějí EXPO 2020 v Dubaji účastnit, což je v historii Všeobecných světových výstav zatím největší číslo. Takto vysoký počet přihlášených zemí přesně vystihuje téma EXPO 2020 – Connecting Minds, Creating the Future, protože doslova celý svět se sjede do Dubaje, abychom společně řešili globální problémy a výzvy, což je naším hlavním cílem.“ Říká Khalid Sharaf, ředitel sekce mezinárodní obchodní angažovanosti.

V rámci návštěvy si může Česká republika už jedno prvenství připsat – jako první umístila do modelu výstaviště v hlavním sídle organizátorů reálnou zmenšeninu národního pavilonu. Budovu v poměru 1:1000, tedy cca 3x4 cm vytiskla podle projektové dokumentace společnost Průša Research, která bude i jedním z klíčových partnerů stálé expozice „Czech Republic – Country for the Future“.

Skutečná stavba by měla být hotova do konce roku 2019 a během ledna 2020 by měl být v interiéru připraven prostor pro instalaci velké verze systému S.A.W.E.R. Tedy technologie, která zahrnuje pět českých patentů, a která s pomocí solární energie vyrábí vodu ze vzduchu a kultivuje poušť. Mobilní verze systému již tři měsíce prochází zkušebním testem v poušti Sweihan a zcela samostatně vyrábí okolo sta litrů vody denně.

Všeobecná světová výstava v Dubaji proběhne v termínu od 20. října 2020 do 10. dubna 2021 a organizátoři očekávají 25 milionů návštěv – z toho 70 % ze zahraničí. Česká republika zaplatí za nájem původního pavilonu postaveného podle návrhu českých architektů osmdesát pět milionů korun a po skončení EXPO 2020 ho přenechá stavitelům.

Fotogalerie