Česká republika převzala pozemek ke stavbě pavilonu na světové výstavě EXPO 2020

13. 3. 2019

Česká republika převzala 13. března 2019 jako jedna z prvních ze sto devadesáti účastnických zemí pozemek pro stavbu národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji. Dvoupatrová budova, která vznikne podle návrhu české architektonické kanceláře Formosa AA, bude stát u vstupní brány do zóny Sustainabilty, a nabídne návštěvníkům expozici představující především české vědecké objevy a inovace.

„Samotný pavilon nebude jen výstavním prostorem, ale stane se sám výrazným exponátem,“ říká Jiří František Potužník, „impozantní dvanáctimetrová organická struktura obrůstající budovu je výjimečná architektonicky i stavebně – tak velký samonosný objekt ze sklolaminátových kapilár ještě nikdy nikdo nepostavil.“

Předání pozemku se účastnil mimo jiné i velvyslanec České republiky v Abu Dhabi, j.e. Jiří Slavík a členové organizačního výboru EXPO 2020 v Dubaji. „Velmi gratulujeme našim přátelům z České republiky k důležitému mezníku na jejich cestě na EXPO 2020. Jsme nadšeni, že český pavilon získává první obrysy a těšíme se na to, jak bude během EXPO působit jeho architektura a expozice.“ Uvedla Maha Al Gargawi, ředitelka oddělení účastnických zemí.

Dodavatelské konsorcium společností MCI Prague s.r.o., iBridge STH a Lamirada navezlo na pozemek České republiky již v den převzetí lehkou techniku a dělníky, kteří začali s úpravou terénu. „Struktura pavilonu kombinuje dvě na první pohled odlišné části. Jednoduchá hmota pavilonu je doplněna organickou strukturou trubic, která prorůstá do interiéru a vytváří hlavní vizuální prvek, jenž se prolíná celým pavilonem a stává se vyjádřením motta Connecting Minds, Creating the Future.“ Říká o pavilonu Jan Tůma ze studia Formosa AA.

Kompletní pavilon by stavitelé měli předat České republice k užívání do konce roku 2019, aby do něj bylo možné od ledna 2020 instalovat systém S.A.W.E.R., který zahrnuje pět českých patentů, a který bude s pomocí solární energie vyrábět vodu ze vzduchu a kultivovat poušť. Česká republika zaplatí za nájem pavilonu osmdesát pět milionů korun a po skončení EXPO 2020 ho vrátí stavitelům. Celkový rozpočet účasti ČR na EXPO 2020 se bude pohybovat kolem dvou set osmdesáti milionů korun.

Všeobecná světová výstava v Dubaji proběhne v termínu od 20. října 2020 do 10. dubna 2021 a organizátoři předpokládají, že jí navštíví 25 milionů lidí – z toho 70 % ze zahraničí.

Fotogalerie