Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN
1. 5. – 31. 10. 2015

Potraviny pro planetu,
energie pro životNejlepší exponát, objev a partner z bronzového pavilonu na EXPO 2015

20. 12. 2015

Generální komisař účasti ČR na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 Milán, kde pavilon České republiky získal bronzovou medaili za architekturu, udělil hlavní ceny „Křišťálový pavilon“ ve třech kategoriích: nejvýznamnější objev, nejpůsobivější exponát a nejpřínosnější partner.

„V minulosti se kromě pavilonu a expozice oceňovali na Světových výstavách i vědci, tvůrci a výrobci a Česká republika v tomto smyslu vždy díky vynálezcům a umělcům patřila k velmocem,“ vysvětluje generální komisař Jiří F. Potužník, „a protože jsme na EXPO 2015 prezentovali řadu objevů formou uměleckých děl, a protože jsme měli několik desítek partnerů, mohli jsme s poradním sborem vybírat ze skvělých počinů.“

Ocenění za nejvýznamnější objev získala společnost NAFIGATE Corporation a.s., která představila v národní expozici Laboratoř života formou uměleckého díla Lukáše Rittsteina „Hydal – brána volných tvarů“ dvě původní převratné technologie: nanotechnologie čistící vodu bez dalších nároků na energie a infrastrukturu a princip výroby bioplastu z použitého fritovacího oleje. Obě inovace významně pomáhají řešit otázku jak uživit obyvatelstvo planety, což bylo hlavní téma EXPO 2015, a současně mají globální obchodní potenciál.

Cenu za nejpůsobivější exponát dostal výtvarník Jakub Nepraš, jehož monumentální plastika „Buňka“, která původní uměleckou formou představovala objevy a aplikace Ústavu organické chemie a biochemie, dominovala hlavnímu výstavnímu prostoru národního pavilonu. Původní organická forma umocňovaná neustále se měnící animací vytvořila čistý symbol rovnováhy základní jednotky živého organismu – buňky – a stala se jedinečným a obdivovaným uměleckým dílem nejen v rámci expozice České republiky, ale v rámci celé Světové výstavy.

Křišťálový pavilon pro nejpřínosnějšího partnera udělil generální komisař Vinařství Polehňa, které se stalo jako rodinná forma partnerem účasti České republiky na EXPO 2015 mezi prvními – víno vyráběné tradičním způsobem, ale s použitím moderních technologií, zcela bez přísad a výhradně z vlastních hroznů pěstovaných ve vinicích v regionu Blatnice pod Svatým Antonínkem, bylo součástí nabídky zvěřinové restaurace národního pavilonu, která byla zařazena odborníky listu Corriere della Sera v konkurenci sto čtyřiačtyřiceti zemí mezi tři nejlepší restaurace na EXPO 2015.

„Křišťálový pavilon jednak názvem připomíná vůbec první Světovou výstavu a Křišťálový palác, kde se v Londýně roku 1851 konala,“ vysvětluje Jiří F. Potužník podobu ceny, kterou představuje trojrozměrný obraz národního pavilonu ve skleněném kvádru, „a pak odkazuje na bronzovou medaili, kterou náš modulární galerijní palác získal na EXPO 2015. Je to úspěch všech partnerů.“

Pavilon České republiky na EXPO 2015 získal v Miláně bronzovou medaili za „architekturu, umístění do krajiny a inovativní technologie“; podobné ocenění získal jen v Bruselu 1958, kdy získal první cenu – Zlatou hvězdu.

Fotogalerie