Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN
1. 5. – 31. 10. 2015

Potraviny pro planetu,
energie pro životSkončila Všeobecná světová výstava EXPO 2015 Milán – Česká republika získala bronz

24. 11. 2015

Všeobecná světová výstava EXPO 2015 Milán s motem Potraviny pro planetu, energie pro život skončila v sobotu 31. října 2015 a Česká republika na ní bodovala hned několikrát. Pavilonem prošlo přes 2,5 milionu lidí, tedy 12 % z celkových 21,5 milionu. Národní expozici tak viděl mezi 144 účastnickými zeměmi a 55 původními pavilony zhruba každý osmý návštěvník EXPO.

Pavilon se dočkal již během EXPO několika ocenění ze strany médií i veřejnosti – nejpohodovější, nejpřátelštější k dětem, s nejhezčí střešní zahradou, druhý nejpřitažlivější v noci (za Nizozemskem) a s třetí nejlepší restaurací (za Francií a Uruguayí). V předvečer posledního dne od BIE (Mezinárodní úřad pro výstavnictví) a mezinárodní odborné poroty bronzovou medaili za architekturu v kategorii do 2000 m². Na této úrovni byl oceněn v historii světových výstav jen dvakrát, v Bruselu 1958 Zlatou hvězdou a v Ósace 1970 cenou architektů, přičemž samostatná Česká republika se podobnému uznání těší poprvé.

V historii účastí České republiky na EXPO se přitom jedná o projekt s výrazně nejnižším rozpočtem a nejvyšším zapojením soukromých investorů. Ke státnímu příspěvku ve výši 130 milionů korun sehnala kancelář generálního komisaře od investorů a institucí dalších 100 milionů – polovinu z toho přitom od ryze soukromého sektoru. Dosud poslední původní pavilon na EXPO 2000 v Hannoveru stál 280 milionů korun, na pronájem pavilonů na Světových výstavách 2005 Aichi a 2010 Shanghai vláda uvolnila 340 a 500 milionů korun.

Národní pavilon na EXPO 2015 Česká republika postavila jako vůbec první, přestože se k milánské výstavě připojila až v březnu 2013 jako stá dvacátá třetí země. Jako první zahájila i zkušební provoz – a to měsíc před otevřením EXPO. Italská média doporučila národní pavilon mezi pěti, které návštěvníci musejí vidět a během výstavy mu věnovala prostor v jednoznačně pozitivním kontextu v komerční hodnotě přes šest milionů EUR. Mediální partneři v České republice věnovali účasti ČR na EXPO 2015 prostor v hodnotě přes dvacet milionů korun.

Pavilon bude nyní rozmontován a převezen do Vizovic, kde si jej společnost KOMA Modular ponechá jako svoji vizitku, přestože zájemce o něj našla v Itálii i v České republice - umožňuje jí to kromě jiného celoevropský úspěch systému vyvinutého pro EXPO 2015. Budova bude sloužit jako výstavní prostor zaměřující se na historický odkaz české účasti na EXPO s důrazem právě na milánskou výstavu. Horní patra pak budou sloužit jako administrativní centrum společnosti KOMA Modular.

Ke svým investorům-majitelům majitelům se vracejí i všechny exponáty. Dva největší - kinetická plastika Maxima Velčovského a hi-tech lesní biotop realizovaný studenty ČVUT, se stanou trvalou součástí expozice nově rekonstruovaného Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Z národní účasti na EXPO 2015, která byla od počátku realizována s minimální ekologickou stopou, tak nebude nic znehodnoceno.