Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN
1. 5. – 31. 10. 2015

Potraviny pro planetu,
energie pro život
Kraj Vysočina na EXPO do Milána přiváží expozici „Budiž světlo!“

16. 9. 2015

Ve dnech 16.–30. září 2015 se návštěvníkům Všeobecné světové výstavy EXPO 2015 v pavilonu České republiky představí Kraj Vysočina. V duchu motta Fiat lux/Budiž světlo se bude Vysočina prezentovat interaktivní, hravou a dynamickou expozicí, jejímiž základními prvky jsou světlo a sklo.

Světlo jako prostředek života, energie a fantazie bude spojením mezi věděním a poznáním. Nechybí ukázka moderního designového osvětlení. S osvětlením souvisí také pro Vysočinu tradiční sklářské řemeslo, které je v expozici zastoupeno sbírkou designového skla. Expozice Kraje Vysočina a partnerů se nachází v Českém pavilonu a bude přístupná každý den od 10 do 23 hod. Kraj Vysočina se na světové výstavě prezentuje v roce 2015 historicky poprvé.

Expozice Kraje Vysočina je postavena na maximu předaných informací prostřednictvím moderních technologií – QR kódů. Díky chytrým telefonům a nahraným datům směřujícím na www.vysocinaexpo.cz budou moci návštěvníci procházet expozicí a Krajem Vysočina kdykoli zpětně i po návštěvě světové výstavy. Autor expozice architekt Michal Kotlas osadil prostor stovkou originálních světelných objektů resp. trubic, které jsou vyrobeny na míru vysočinské prezentaci a budou tvořit pomyslnou cestu informací. „Světlo bude vodící linkou nejen pro informace, ale i pro představení moderních trendů v osvětlení interiérů z dílny předních českých designérů. Stovky QR kódů umístěných v expozici bude nejen zdrojem informací, ale i originální designovým prvkem,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že reálnou podobu regionu bude možné shlédnout v moderně pojatém několikaminutovém snímku, který představí nejen všechny tři památky UNESCO na území Vysočiny, ale nabídne i jiné pohledy na přírodu, rozvoj regionu, turismus nebo na moderní průmysl.

Výstavním prostorem Kraje Vysočina budou po dobu prezentace regionu provázet studenti oboru cestovní ruch Vysoké školy polytechnické Jihlava. Ti obléknou modely ze speciální kolekce studentky Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava – Helenín Elišky Hanušové s originální pokrývkou hlavy – kloboukem refleektujícím krajinu Vysočiny.

MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina

„Prezentace na EXPO 2015 je obrovskou příležitostí představit Kraj Vysočina miliónům lidí z celého světa. Prostřednictvím světla a jeho energie necháme návštěvníky nahlédnout do života regionu, který je zásobárnou vody, energie a základních potravin pro velkou část České republiky. Díky moderním technologiím nabídneme návštěvníkům jedinečný zážitek.“

Ing. Martin Hyský, radní Kraje Vysočina

„Expozice Kraje Vysočina se rodí pod rukama lidí, kteří jsou vašimi sousedy, lidí, kteří považují Vysočinu za svou srdeční záležitost a chtějí ji ukázat v tom nejlepším SVĚTLE. Prezentace Kraje Vysočina není záležitostí jednoho člověka, ale početného týmu zapálených lidí, kteří se nebojí tradiční regionální hodnoty prezentovat moderně a originálně.“

Kraj Vysočina zatím jako jediný z regionů České republiky uvažuje o tom, že svou milánskou expozici přemístí po ukončení EXPA zpět do České republiky a na příhodně vybraném místě ji opět smontuje. Umožní tak veřejnosti, která se do Milána nechystá, navštívit regionální prezentaci kraje i na domácí půdě.

Součástí prezentace Kraje Vysočina v Miláně budou regionální dny, které proběhnou 24.–25. září 2015. Připravovaný program počítá nejen s představením regionálních potravin a jejich ochutnávkou, ale také s prostorem pro obchodní jednání s potenciálními italskými investory. Dále také představení biatlonu, jako perspektivní sportovní disciplíny, která se v České republice díky olympijským úspěchům české reprezentace a vybudování moderního zázemí právě na Vysočině, stala jedním z nejoblíbenějších sportů.

Kraj Vysočina představí v rámci svého projektu na EXPO exponáty od společností BROKIS, BOMMA a broušené sklo Petra Hory, které bude za účelem výstavy převezeno ze světových galerií.