Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN
1. 5. – 31. 10. 2015

Potraviny pro planetu,
energie pro životMoravskoslezský kraj se účastní světové výstavy EXPO 2015 v Miláně

1. 9. 2015

Ve dnech 1. 9. 2015 až 15. 9. 2015 se na mezinárodní výstavě EXPO 2015 představí návštěvníkům Moravskoslezský kraj se svými partnerskými městy Ostravou, Opavou, Frýdkem-Místkem a Karvinou.

Expozice Moravskoslezského kraje bude slavnostně zahájena na regionálním dni 2. 9. 2015. Celý den bude doprovázen příjemnými tóny jazzu. Před Českým pavilonem, na pódiu u bazénu, budou vystupovat dva uznávaní muzikanti Michal Žáček a Mário Šeparovič.

Moravskoslezský kraj se bude prezentovat regionálním interaktivním exponátem symbolizujícím boha Radegasta, který ponese prvky industriálu. Exponát bude spojovat několik složek (kombinace techniky, obrazu a zvuku), čímž bude korespondovat s celkovou koncepcí expozice. Tou je především transformace industriálního dědictví a využití technických památek jako multifunkčních prostor, které stále žijí a jsou využívány především jako místa pro konání kulturních, sportovních, kongresových aj. akcí. Exponát bude tedy něčím, co připomíná robota v nadživotní velikosti, jakýsi jukebox, herní automat či hrací skříň. Z těla exponátu budou vyvedeny dotykové monitory, na nichž si návštěvníci budou moci vyzkoušet dotykovou aplikaci znázorňující top atraktivity Moravskoslezského kraje a seznámit se tak stručně s tím, co kraj nabízí. Interakce bude spojená s přímým kontaktem diváka s objektem. To vše se ponese v minimalistickém duchu. Na střeše exponátu budou umístěny skutečné rostliny, tedy přírodní složka navazující na hlavní téma světová výstavy EXPO 2015, kterým jsou potraviny pro život.

Expozice Moravskoslezského kraje bude tematicky zaměřena na rozmanitost kraje a jeho originalitu ve spojitosti s geografickou a historickou polohou. Stačí pouhá půlhodinka a z průmyslové metropole Ostravy se rázem ocitneme v malebném pohoří Beskyd, kde se pasou ovečky a nachází se zde celá řada ekologicky řízené produkce regionálních potravin. Proto se také v expozici kraje objeví symboly typické pro oblast Beskyd, jejichž hlavním atributem je především bůh Radegast sídlící na bájné hoře Radhošť v Beskydech. Nebudou chybět ani ovečky s typickými valašskými zvonci, zpracované v duchu lidových tradic. V průběhu prezentace kraje bude na velkoplošné obrazovce promítán spot o Moravskoslezském kraji. Atmosféru bude dokreslovat klasická hudba známého hudebního skladatele Leoše Janáčka, který se v tomto kraji narodil, žil a tvořil.

Partnerská města Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek představí především své regionální produkty a město Opava bude prezentovat ručně vyráběné skleněné baňky, jejichž výroba má v tomto městě dlouholetou tradici.

Přijďte se podívat a přesvědčit, že Moravskoslezský kraj má co nabídnout.