Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN
1. 5. – 31. 10. 2015

Potraviny pro planetu,
energie pro život
Prezentace Jihomoravského kraje a města Brna na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně úspěšně zahájena

17. 5. 2015

Jihomoravský kraj a město Brno se jako první v pořadí z regionů České republiky představuje od neděle 17. května v pavilonu České republiky na EXPO 2015 v italském Miláně. Největší pozornost návštěvníků hned po otevření směřuje v expozici k bioreaktoru, digitálním okulárům, genetice G. J. Mendela i památkám UNESCO.

Po celou třetí květnovou neděli láká na jižní Moravu a do Brna před českým pavilonem svými vystoupeními s folklórní hudbou a tancem Vojenský umělecký soubor Ondráš a Shadow Quartet s klasickou hudbou v moderním aranžmá. Při slavnostním zahajovacím dnu jihomoravské a brněnské účasti na EXPO v Miláně probíhají také ochutnávky moravského vína ze Salonu vín ČR doplněné lokálními jihomoravskými uzeninami, sýry a rostlinným Robi masem.

Společná regionální expozice v pavilonu České republiky

Na ústřední téma EXPO 2015 „Potraviny pro planetu, energie pro život“ navazuje i expozice jižní Moravy a Brna. Stěžejním obsahem společné prezentace Jihomoravského kraje a města Brna v Miláně je genetika, elektronová mikroskopie, technologie pro úspory a čištění vody, bioreaktor, ale i architektura Vily Tugendhat a Lednicko-valtického areálu. Pavilon ČR a dvoutýdenní regionální expozici Jihomoravského kraje a města Brna může podle odhadu zhlédnout až 75 tisíc návštěvníků.

„Jihomoravský kraj se na EXPO představuje již potřetí – po Aiči v roce 2005 a Šanghaji v roce 2010, tentokrát v metropoli Lombardie, se kterou jižní Morava spolupracuje už patnáct let. Jedním z pilířů účasti České republiky na EXPO 2015 je aplikace nejnovějších vědeckých objevů a pokročilých technologií s environmentálním dosahem. Jihomoravský kraj jako centrum vědy a inovací v oblasti nanotechnologií, biotechnologií, genetiky, elektronové mikroskopie, hi-tech a softwarových aplikací má v tomto směru čím zaujmout. Návštěvníci se zde během následujících týdnů mohou přesvědčit, že jižní Morava je nejen turisticky zajímavá lokalita a tradiční vinařský region, ale také silný region vědy, výzkumu a inovací,“ říká Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Expozice České republiky byla samotnými organizátory zařazena mezi pět míst, které by neměli návštěvníci výstavy EXPO vynechat. Troufám si říci, že k tomu rozhodně dále přispěje i probíhající prezentace kraje a města Brna, která se opírá o téma genetiky v podobě G. J. Mendela a prezentuje město Brno jako silný region vědy, výzkumu, inovací a nejpokročilejších technologií. Kromě této nabídky se rovněž setkám s italskými podnikateli, se kterými chceme diskutovat možnosti Brna a jejich vlastních podnikatelských aktivit. Brno rozhodně stojí o další zahraniční investory,“ uvedl k účasti v Miláně primátor města Brna Petr Vokřál.

10 hlavních lákadel expozice jižní Moravy a Brna

  1. faksimile rukopisu G. J. Mendela „Pokusy s rostlinnými hybridy“ – k připomenutí letošního 150. výročí od Mendelových přednášek si návštěvníci mohou odnést domů pytlík hrášku
  2. elektronový mikroskop Tesla BS242 oceněný Zlatou medailí na EXPO 58 v Bruselu
  3. polarograf Heyrovský 1929 držitele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského
  4. bioreaktor s řízeným pěstováním řas a sinic k produkci potravin a léků – Photon System Instruments a CzechGlobe
  5. digitální okuláry s obrazem mikrosvěta od Drew Berry
  6. hravá aplikace společnosti FEI umožňující mikroskopický pohled na svět kolem nás
  7. interaktivní software Mendelova muzea MU „Křížení organismů“ a „Krevní skupiny“
  8. exkluzivní video záběry nanosvěta vytvořené elektronovým mikroskopem FEI
  9. architektura památek UNESCO – Vila Tugendhat v Brně a Lednicko-valtický areál
  10. světově unikátní patentovaný šetřič vody od Watersavers

Expozice Jihomoravského kraje a města Brna až do konce května, regionální dny o víkendu 23. a 24. května

Prezentace jižní Moravy a města Brna v pavilonu České republiky na výstavišti EXPO 2015 poběží až do 31. května. Na úspěšná živá a hravá vystoupení se mohou návštěvníci EXPO těšit opět o víkendu 23. a 24. května, kdy vystoupí na milánském výstavišti cimbálová muzika Strážničan, vědeckým divadlem a science show se představí Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita Brno a VIDA! Science Centrum Brno.

Prezentaci v Miláně doprovodí i setkání s místními podnikateli a municipalitou

Součástí zahraniční účasti Jihomoravského kraje a města Brna je také setkání s italskými podnikateli a představiteli místní samosprávy, které proběhne v pondělí 18. května odpoledne v Českém centru v Miláně. Prezentace bude podobně jako regionální expozice na výstavišti EXPO zaměřena na představení našeho regionu jako středoevropského vědeckého, výzkumného a technologického centra.

Fotogalerie