Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN
1. 5. – 31. 10. 2015

Potraviny pro planetu,
energie pro životNárodní den České republiky na EXPO Milán se ponese ve znamení vody

13. 5. 2015

Česká republika se bude v pátek 15. května prezentovat na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 Milán celodenním programem, který se z národního pavilonu rozšíří na celé výstaviště. Program, jehož generálním investorem se stala agentura CzechTourism, zahájí jménem vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Italové jsou nám historicky i kulturně velmi blízcí a Českou republiku mají rádi – patří dlouhodobě k přední zdrojové oblasti českého příjezdového cestovního ruchu,“ říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. „Národní den na EXPO vnímám jako příležitost jejich zájem ještě posílit. Znají dobře Prahu, ale my je chceme pozvat i do dalších regionů.“

Celodenní program v režii bratří Cabanů pracuje s vodním živlem, který je klíčovou součástí architektury i expozice národního pavilonu – stavba opticky vyrůstá z vody a monumentální plastika Lukáše Rittsteina Hydal – Free Form Gate symbolizuje čištění vody pomocí nanotechnologií. Národním dnem skončí i expozice agentury CzechTourism, která se po sérii regionálních výstav vrátí až na závěr EXPO.

„Voda je nejen společným symbolem České republiky, která je rozvodím celé Evropy, ale i velmi specifickou vizitkou jednotlivých regionů,“ dodává ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková. „Někde jsou to lázně, jinde vodní hrady a zámky, někde přírodní toky a jezera, jinde rozlehlé kultivované plochy – máme co nabídnout, od Karlových Varů po Lednicko-valtický areál.“

Na vodní show se podílí přes dvě stě umělců a vedle tanečníků, hudebníků a pouličního divadla Jakuba Vedrala se do ní budou moci zapojit i návštěvníci. Vyvrcholením programu bude koncert skupiny The Tap Tap, který v zastřešeném auditoriu uvede tvář českého pavilonu – v Itálii žijící modelka Alena Šeredová.

„Vodní plocha u pavilonu bude chvíli jeviště pro české umělce, chvíli brouzdaliště pro návštěvníky, její součástí se na jeden den stanou i vodní skluzavky a fontány, ale dojde třeba i na módní přehlídku na vodním molu nebo na noční videomapping na stěny pavilonu,“ popisuje hravou koncepci národního dne její tvůrce Michal Caban.

Vedle uměleckých vystoupení bude součástí Národního dne i předání mramorových houslí městu Milánu jako poděkování za pořádání Světové výstavy a současně jako příspěvek na charitativní účely. Nástroj českého sochaře Jana Řeřichy bude prostřednictvím milánského Rotary Clubu vydražen a prostředky použity na dostavbu dětské nemocnice v Africe.

„Mramorové housle uvedl komorním vystoupením při otevření národního pavilonu mistr Jaroslav Svěcený, který tak navázal na zahajovací koncert Andrea Bocelliho na mramorový klavír,“ vysvětluje generální komisař Jiří František Potužník. „Pro nás je ale důležitější, že nepůjde o dar, který skončí někde na polici, ale že podtrhuje náš vzkaz na EXPO, tedy že dokážeme přispívat k péči o celý svět.“

Národní expozice vedle rotačních výstav regionů „Země příběhů“ představuje i trvalou galerijní instalaci „Laboratoř života“, kterou tvoří umělecká díla symbolizující vědecké objevy a inovace vztahující se k tématu EXPO 2015 „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Všeobecná světová výstava trvá v Miláně od 1. května do 31. října a Česká republika uvádí svůj národní den mezi sto čtyřiceti účastnickými státy jako jedna z prvních.

Fotogalerie