Koncepce expozice

Národní expozice by měla být ukázkou toho nejlepšího, co současná česká věda i kultura světu nabízí. Předpokladem pro získání pozornosti a uznání je silné a jasné téma národní expozice souznící s tématem EXPO, dále prezentace vědecko-technického potenciálu v oblastech, kde může Česká republika vyniknout v globálním měřítku, a konečně ukázky současného umění a užitého designu – v ideálním případě se tyto atributy spojí, což je i ambicí koncepce Českého pavilonu.

Ekologická konstrukce pro mohutný deštník odolávající větru i vysokým teplotám je pokryta solárními panely nové generace, které vyrábějí energii pro generátor vody, současně poskytuje stín pro zahradu s pramenem, jímž vyvěrá samoudržitelně vyrobená voda kultivující poušť, a již z dálky upoutává pozornost organickou architekturou.

Pod zahradou je podzemní prostor, kde je za skleněnou stěnou vidět, jak vláha z pramene živí houby prorůstající pískem a dělající z pouště půdu vhodnou pro kultivaci zeleného porostu. V přirozeně chlazeném prostoru je restaurace „Prague Spring“ s výhledem do podzemní expozice i s volným výstupem do stíněné zahrady s malým amfiteátrem – hřištěm.

Stálou část expozice tvoří ukázky předního českého designu – zejména skla a šperků (tedy v arabském světě vysoce žádaným zbožím) – inspirované vodou, která interiérem protéká a zpříjemňuje prostředí. Rotační část expozice je určena pro dvoutýdenní výstavy krajů, institucí, soukromých firem. Interiér odkazuje na tradici a nabídku českých a moravských lázní – ve spolupráci s agenturou CzechTourism se zde postupně mohou prezentovat jak jednotlivé kraje, tak města či konkrétní podniky.

Podzemní palác