Účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN
1. 5. – 31. 10. 2015

Potraviny pro planetu,
energie pro životČeský pavilon na EXPO 2015 navštívily již dva miliony lidí, na 28. 10. se chystá Czechsgiving Day

9. 10. 2015

Dnes krátce před 15:00 přivítal národní pavilon České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 Milán dvoumiliontého návštěvníka. Jednadvacetiletá slečna Jolanda Messori z Mantovy přišla v doprovodu své matky a český pavilon, kde vedle trvalé expozice „Laboratoř života“ právě probíhá dočasná výstava Lesů České republiky, ji podle jejích slov přilákal exponátem Hydala v bazénu před českým pavilonem.

Dárek, tedy upomínkové předměty, pozvánku na oběd do zvěřinové restaurace a láhev Becherovky, předala mladé návštěvnici česká topmodelka a tvář národního pavilonu na EXPO 2015 Alena Šeredová.

Světovou výstavu navštívilo podle organizátorů do konce září patnáct milionů z celkově očekávaných dvaceti milionů lidí. Předpoklad komisaře české účasti na EXPO 2015 Jiřího Františka Potužníka byl přilákat do národní expozice alespoň 10 % z nich – v dané chvíli ji vidělo dokonce 12%, tedy každý osmý návštěvník.

„Rekordní je zatím sobota 3. října, kdy do našeho pavilonu přišlo přes 39 000 lidí – v ten den bylo na výstavišti na čtvrt milionu návštěvníků a podle organizátorů jich do konce měsíce dorazí na dvacet milionů,“ upřesňuje generální komisař, „zájem o EXPO v září a říjnu dramaticky vzrostl a my těžíme z toho, že koncepce pavilonu eliminuje fronty a nechává návštěvníky volně proudit do všech částí expozice.“

EXPO 2015 se koná v severoitalském Miláně od 1. května do 31. října tohoto roku a účastní se ho na 144 zemí, ale jen 55 z nich, včetně České republiky, postavilo původní pavilony. Ten český byl vyhlášen prestižními médii jako druhý nejhezčí v noci, jako vůbec nejpohodovější, jako nejpřátelštější k dětem a jako s nejhezčí střešní terasou. V září se zvěřinová restaurace s tankovou Plzní dostala do výběru „Top del Top“, tedy mezi tři nejlepší na EXPO, a o víkendech se na volný stůl čeká i přes půl hodiny.

„Jako poděkování připravujeme na samotný závěr EXPO ve spolupráci s agenturou CzechTourism program Czechsgiving Day,“ shrnuje aktivity českého pavilonu manažerka marketingu a komunikace Eva Rusňáková, „odehraje se 28. října, tedy na státní svátek, na největší otevřené scéně na výstavišti pro čtyři tisíce lidí – pokud nebude pršet, bude to velkolepé rozloučení.“

Součástí programu bude koncert houslové virtuosky Gabriely Veremlho s jazz-rockovým doprovodem, světová premiéra oratoria Varhana Orchestroviče Bauera na motivy Pražského Jezulátka s light-paintingem Alexe Dowise a koncert Vivaldianno se světelnou show. Město Milán by mělo oznámit výsledek charitativní aukce mramorových houslí, které Lombardii v rámci Národního dne 15. května věnoval sochař Jan Řeřicha, a jejichž prodej podpoří dostavbu nemocnice pro matku a dítě v Senegalu.

Fotogalerie